Milan Děžinský

ASPOŇ MI E-MAIL NAPIŠTE
mohl by Jonáš nebo Martin Stöhr
Než zasvítí mi z okna pleš
moh by se stavit Milan Eš

Po obloze jde stín draka
dávno tomu
vyklonil jsem se přes palubu domu
na kávu zastavil se Pepa Straka

a kde se tu vzal — vrátky skřípl —
se svou dcerkou J. (F.) Typlt?

To bylo všechno, jak tak sčítám
v letních dnech, jak počítám
dějí se různě krásné akce
já zatím doma plaším vrabce

Tags:
Artikl do vaší schránky!

Artikl do vaší schránky!

Artikl i nadále nepřestává vycházet a abyste ani o jedno vydání nepřišli, můžete si ho předplatit. Nyní za symbolickou cenu, kterou nemainstreamovou kulturní publicistiku v těchto dnech navíc podpoříte.

Ztratit se a nalézt v zrcadlení

Ztratit se a nalézt v zrcadlení

Po více než roce od uzavření budovy Místodržitelského paláce v Brně mohou od listopadu 2019 návštěvníci konečně zjistit, jakou podobu získala tato část Moravské galerie. A stejně tak si odpovědět na otázku: Stojí její návštěva za to?

Tags: , ,
Artikl nabízí online stáž

Artikl nabízí online stáž

V souvislosti s aktuálním děním a mimořádnými opatřeními vydanými Ministerstvem kultury proti šíření koronaviru, reagujeme tímto s nabídkou online stáže, abyste věnovali svůj drahocenný čas rozvoji talentu v oboru publicistiky, umělecké a kulturní kritiky.

Tags: ,
Třetí ponor do moravských mýtů

Třetí ponor do moravských mýtů

Režisér Petr Šprincl se už několik let profiluje jako solitér české experimentální kinematografie. Nevázaností a anti-intelektualismem se jeho tvorba blíží tendencím amerického undergroundu 60. let, Šprinclova filmová díla se ale vyznačují i dalšími velmi individualistickými a lokálními rysy.

Tags: ,
Matyáš Chochola

Matyáš Chochola

Matyáš Chochola (* 1986) se narodil v Hradci Králové. Studoval v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na pražské Akademii výtvarných umění. Vícežánrovost, prolínání nejrůznějších médií a reakci na aktuální společenská a kulturní témata jsou v jeho dílech srozumitelně viditelná. Nejčastěji je komunikuje skrze objekt a performance. Vytváří nové kontexty a původní fragmenty myšlenkových konceptů do nich zasazuje. Víří utěšené cesty, na které [...]

Tags: ,
Jaký má být spisovatel a překladatel  v 21. století?

Jaký má být spisovatel a překladatel v 21. století?

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, se v loňském roce zapojilo do čtyřletého mezinárodního projektu CELA (Connecting Emerging Literary Artists), jehož cílem je vzdělávat, propojit a představit na evropském literárním trhu začínající autory a překladatele z deseti evropských zemí. Projekt je financovaný programem EU Kreativní Evropa.

Tags: ,
Dá se lidský život vyvážit jiným lidským životem?

Dá se lidský život vyvážit jiným lidským životem?

Žijeme v době, kdy je často těžké se rozhodnout mezi obecně platnými pravidly a naším osobním přesvědčením. Právě toto dnes společensky tíživé dilema prožívá na prknech ostravského Divadla 12 (komorní scéna Národního divadla moravskoslezského) i hlavní postava dramatu Teror, pilot Larch Koch. Autorem této hry je německý spisovatel a právník Ferdinand von Schirach, jenž tento rozpor demonstruje na fiktivním modelovém soudním procesu, o jehož výsledku rozhodují nikoli zde vystupující postavy, ale samotní diváci.

Tags: , , ,
Setkávání elektroniky se současnou akustickou hudbou

Setkávání elektroniky se současnou akustickou hudbou

Contemporary Zone je nová hudební platforma, na níž se bude setkávat
elektronika se skladateli, interprety a skladbami současné akustické hudby.

Kontrakonstrukt

Kontrakonstrukt

Proč člověk pojmenovává? Kvůli kreditu. K čemu by byla všechna ta nádhera, kdyby nebyla pojmenovaná? Byla by volně přístupná a interpretovatelná.

Tags: , ,
Vystoupení z genderové korektnosti

Vystoupení z genderové korektnosti

Provokace hýbe celou tvorbou Pauliny Skavové. Sochy, jako ženské hrdinky, symbolizují oběti, kořisti lovu. Tematika lovu a soch s erotickým nábojem je ústřední v celé černobílé expozici.

Tags: , ,
Potřebný autentický film

Potřebný autentický film

Polský snímek Corpus Christi je třetím celovečerním filmem režiséra Jana Komasy, který si už domácí publikum získal dvěma předchozími navzájem odlišnými filmy Místnost sebevrahů a Město 44. Dosud největšího úspěchu ovšem dosáhl se svým nejnovějším kusem, za který si vysloužil i oscarovou nominaci za nejlepší zahraniční film. V české premiéře ho uvede MFF Praha – Febiofest, posléze zamíří do českých kin v klasické distribuci díky Asociaci českých filmových klubů.

Tags: , ,
Sezóna literárních inspirací

Sezóna literárních inspirací

Divadlo Kámen se v poslední době inspiruje výjimečnými díly současné literatury. V březnu až květnu hraje dvě takto orientované inscenace: jedna, Přesně 42 zubů, je inspirována románem Viktora Pelevina Svatá kniha vlkodlaka, druhá, S citem, zase nejnovějším románem Jáchyma Topola Citlivý člověk.

Tags: , , , ,
Svatyně umění na univerzitní půdě

Svatyně umění na univerzitní půdě

Výstavní prostory se již dávno nenacházejí pouze „uvnitř bílých krychlí“. Své o tom vědí i studenti umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jejich dlouhodobá nespokojenost s nedostatkem příležitostí získat kurátorskou praxi dala za vznik myšlence spojit síly a založit galerii vlastní. A tak vznikla v říjnu 2019 galerie Edikula. Výstavní prostor, který se nachází ve výklenku vestibulu budovy Filozofické fakulty, v jejím dřívějším hlavním vchodu. Studenti se ujali role kurátorů a prostřednictvím otevřených výzev vybírají mladé umělce, kteří získají možnost představit v galerii v rámci krátkodobých výstav své site-specific instalace a sochařská díla.

Tags: , ,