Prostějov přivítá české i zahraniční umělce na čtvrtém ročníku Festivalu současného umění, který nabídne pestrý průřez tvorbou současných tvůrců různých generací. Letošní ročník s podtitulem „Paměť“ proběhne od čtvrtka 3. do soboty 5. října a návštěvníky zavede do běžně nepřístupných prostějovských památek.
Festival Hudební fórum Hradec Králové, pořádaný od roku 2005 Filharmonií Hradec Králové ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava a v posledních letech také se stanicí ČRo D-dur, je jedinečnou kulturní událostí zaměřenou na současnou orchestrální hudbu. Jeho hlavním posláním je představovat posluchačům reprezentativní průřez symfonickou tvorbou druhé poloviny 20. a počátku 21. století.
Umění. Pro leckoho stále neuchopitelný prostor. Pro návštěvníky Moravské galerie se prostor galerie nově stává místem, kde je mu možné porozumět – a možná ho tak lépe – a konečně, pochopit.
Černý kinosál. Zhasínají světla. Ticho. Uvolněné tělo se noří do sedačky. Vypínám si vyzvánění na mobilu. Ticho. Plátno se rozzáří a fyzický prostor ustupuje do pozadí. Tma. Nehýbu se. Začínám cestovat časem a prostorem.
V zemích uvnitř železné opony byla poezie obzvlášť vděčným experimentálním polem pro kritické projevy mimo ideologii a jazykovou politiku. Velká mezinárodní výstava Poezie & performance. Východoevropská perspektiva nabízí promyšlený výběr takových experimentů.
Le Corbusier prý Karlovy Vary přirovnal k dortíku; současné umělce a umělkyně město přivádí k jiným podobenstvím.
Lunchmeat Festival, každoroční přehlídka věnovaná nezávislé elektronické hudbě a novým médiím, slaví letos 15 let. V době neustále rostoucích cen si klade za cíl zpřístupnit objevování nových AV projektů co nejvíce divákům bez ohledu na jejich ekonomické zázemí a možnosti.
Zelená barva, odstín Pantone 3507 C, citrony na stromech a sandály v třmenech skútrů se derou do pozadí nastupujícího podzimu.
A to již po čtvrté přímo v krásném prostředí Zámku Troja v Praze!
laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 35. ročníku jsme proto položili tři otázky. První odpovídá Oskar Helcel.
Poslední premiérou loňské divadelní sezony pražského Studia Hrdinů byla adaptace knihy Škvíry existence polské autorky a filosofky Jolanty Brach-Czainy. Knihu, která se v 90. letech v Polsku stala literární senzací, do divadelní podoby upravila Eva Prchalová a režie se ujala Anna Davidová.
Nikdy nejsi sám je název výstavy obrazů malíře Romana Franty (* 1962), kterou připravil na září 2024 pro galerii Vltavín v Praze. Název odkazuje nejen na výbor z poezie Josefa Kainara Nikdy nejsem sám, ale obrací se především ke knihám jako jedinečným objektům a společníkům člověka, které ho provázejí nejrůznějšími životními fázemi a situacemi.
Nová výstava v Galerii Rudolfinum Antony Gormley / Pavla Melková představuje prostorové instalace a sochy rámované kresbami světoznámého britského sochaře v souznění se slovy v poetických textech české architektky Pavly Melkové.
Tématem zářijového vydání je Motivace. Jak ji najít a čím vlastně je? Hnací motor pro realizaci, vnitřní síla, která pohání vpřed, nutí dosahovat cílů, překonávat překážky a neustále se zlepšovat. Motivace je klíčovým faktorem lidského chování. Někdy ji lze najít v touze po úspěchu, jindy k ní žene potřeba bezpečí či uznání.