Vassa Železnovová je podnikatelka.
Vassa Železnovová je matka.
Vasse Železnovové umírá manžel.
Vasse Železnovové se nějak nepovedly děti.


Naštěstí nejstarší dcera se vrací z ciziny a mohla by jí pomoct dát všechno dokupy. Má Vassa Železnovová BUDOUCNOST? A máme ji my všichni? A jaká by vlastně měla být? Maxim Gorkij napsal první verzi Vassy v roce 1910, ve víru revolucí v Rusku. Později ji zavrhl a na Stalinovo přání vyrobil jinou, „lepší“ verzi, a ta se taky hrála. Původní text pracoval s názvem Matka a není to náhoda – v centru hry stojí silná mateřská postava, která dělá, co může, aby udržela podnik i rodinu. Jenže se jí všechno hroutí, děti už nechtějí pomáhat s obchodem, spíš by nejradši shrábly svůj podíl – a pryč. Kontinuita má být rozmetána. Jenže co dál? „Život není jen práce,“ říká dnešní mladá generace (a taky jedna z postav hry), „ale co je tedy život?“, ptá se Vassa. A ptáme se i my.

Gorkého postavy čekaly na jakýsi zvrat – tušily, že je ve vzduchu, ale nevěděly, jak bude vypadat a co přinese. Jenže my jsme dnes v podobné situaci, víme, že se něco děje – něco se musí stát! – ale nevíme co a jak.

Možná to celé zní trochu depresivně, ale ono je to spíš komické. Anebo hororové. V každém případě to přináší možnost trochu si pohrát s žánrem, zasmát se sami sobě, a pak společně čekat na budoucnost, která už je skoro tady – a my nemáme ponětí, co vlastně přinese…

První činoherní premiéra sezony 2021/22 v režii Jana Friče a dramaturgii Marty Ljubkové. V hlavní roli Vassy Železnovové, ženy, která v tom zůstala úplně sama, uvidíte Zuzanu Stivínovou. Jejího nejbližšího spolupracovníka, pečlivého, ale trochu zbabělého správce Michajla, hraje Pavel Batěk. Michajlo bytostně nenávidí Vassina švagra, pořád trochu opilého, ale společností milovaného Prochora v podání Roberta Mikluše. Prochor má navíc milostný poměr s Michajlovou dcerou Ludmilou, záhadnou krasavicí (hraje ji Veronika Lazorčáková), provdanou za Vassina syna Pavla, mrzáka (opravdu je mrzák, nebo mu to vsugerovali?), kterého hraje Petr Vančura. Přestáváte se v tom orientovat, i když to zdaleka není všechno? Přijďte.

text: Marta Ljubková

Vassa Železnovová
Stavovské divadlo (Železná, Praha 1)
I. premiéra st 27. 10. 
II. premiéra čt 28. 10. 
další reprízy pá 5. 11. a so 6. 11.