Činohra Národního divadla uvedla ve Stavovském divadle v české premiéře hru herce a režiséra Vincenta Macaigne Stát jsem já.


V domovské Francii hra reagovala na dění po zvolení Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona do prezidentské funkce. Pojednává o zemi, v níž král je hračkou politiků, kteří chtějí svůj národ jenom bavit, a tak zastírat, co je pravda. Můžeme vidět mýtus o zrození národa a státu, ale třebaže jde o politiku a nenapravitelnost lidského ducha, je to hlavně zábava. A vlastně pohádka o království, kde – aby se všichni měli dobře – musí se nejdřív povraždit… Inscenace měla mít premiéru v březnu 2020, ale kvůli pandemii, která záhy převrátila celosvětové dění, se jí dočkala až o několik měsíců později. Divadla byla uzavřena v předvečer premiéry. Je to paradoxní – inscenace hry, jež tak přesně korespondovala s tehdejší situací, nedostala příležitost promluvit k divákům. V čem byla před rokem a půl prorocká? A co nám může říci o nás a o světě nyní?
V režii Jana Mikuláška hrají Zuzana Stivínová, Pavel Batěk, Robert Mikluš, David Matásek, Anna Fialová, Petr Vančura a další. Stát jsem já uvádíme 20., 25., 26. a 28. ledna, nenechte si tyto reprízy ujít – další příležitost bude až v květnu.

Stát jsem já
Národní divadlo (Národní 2, Praha 1)
premiéra 8. 10. 2020
nejbližší reprízy čt 20. 1., út 25. 1., st 26. 1., pá 28. 1.


text: ND