Divadlo LETÍ vstupuje do druhé sezóny ve svém novém působišti VILE Štvanice. Kromě nové premiéry s názvem Tajemné záře nad VILOU a ostatních inscenací, které má na repertoáru, naváže také na úspěšný cyklus scénických skic 8@8.

Že nevíte, co to to „osm zavináč osm“ vlastně znamená? Pod názvem 8@8 se skrývá seriál osmi „scénických skic“ nových českých i zahraničních her. Je to něco mezi scénickým čtením a regulérní inscenací – forma, která nezabere tolik času, a proto umožňuje, aby se divák seznámil s opravdu „horkými“ novinkami domácího i světového divadla. Herci své texty sice čtou, ale výsledný tvar má scénografii i všechny ostatní parametry divadelní inscenace, takže je divácky vstřícný, dynamický a především vždy svěží a plný adrenalinu. Zkrátka takové „instantní divadlo – protřepat, nemíchat!“ Každý díl je k vidění pouze jednou a LETÍ jich obvykle uvede až osm v průběhu každé sezóny, přičemž startovní čas je ve 20:00. Proto 8@8 neboli 8v8. Je zde totiž použít zavináč v jeho původním, nepočítačovém smyslu, kdy byl zkratkou pro anglický výraz „at“.

Pokud máte chuť na adrenalinový zážitek, nenechte si ujít nejbližší scénickou skicu v neděli 20. listopadu od 20:00. Hru německé autorky Maxi Obexer „Ilegální pomocníci“ uvede Divadlo Letí v rámci off programu Divadelního festivalu německého jazyka. Režisérka Tereza Říhová se v ní pustí do v současné době tolik skloňovaného tématu uprchlíků, nahlédne ho ale z druhého úhlu.

Autorka ve své hře vychází z rozhovorů, které vedla s lidmi z Německa, Švýcarska a Rakouska. Ke slovu se dostávají lidé, kteří se rozhodli konkrétně pomoci uprchlíkům. Jsou to lidé, kteří by jinak nikdy nejednali protizákonně, a přesto se svými činy motivovanými přirozenou snahou pomoci ocitají na hranici legality. Hra je vášnivou obranou lidské důstojnosti a individuální zodpovědnosti v době uprchlické krize i výzvou k zamyšlení se nad otázkami podoby evropského humanismu. º


Vstupenky na první podzimní díl 8@8 zakoupíte v síti Goout.cz.


autor: Karolína Macáková