Nadcházející sezóna Komorní scény Aréna bude nejenom zdánlivě dramatická, ale především jubilejní, protože v ní oslavíme 30 let fungování divadla. Abychom ovšem neoslavovali pouze zažité strnulé pořádky, chceme si příští sezónu trochu revolučně okořenit. A protože revoluce je rodu ženského — stejně jako sama Aréna —, dostanou v ní hlavní slovo právě ženy! Co nás tedy čeká v Roce neklidných žen a poklidných revolucí?

Prvním titulem bude moderní adaptace Lorcova příběhu neplodné ženy ze španělské vesnice, kterou australský dramatik Simon Stone posouvá do současného velkoměsta, aby z něj vytvořil dechberoucí a hořce zábavnou hru ze života dnešních třicátníků. Yerma je úspěšná novinářka a bloggerka, která se soustředí na kariéru a na zábavu a na založení rodiny rozhodně nijak nepospíchá. Jenže jednou ji to zkrátka napadne, a pak už se té myšlenky nemůže zbavit… Dojemně tragický osud ženy, která se nemůže stát matkou, svěříme do rukou umělecké šéfky činohry Divadla F. X. Šaldy Kateřiny Duškové.

Následovat bude „revoluční“ drama Děti slunce, které jsou nejvíce „čechovovskou“ hrou Maxima Gorkého. Jeho postavy balancují mezi planým filosofováním a patetickým vyjadřováním svých horoucích citů, mezi diskusemi o budoucnosti lidstva a snahou smysluplně prožít vlastní život. Do této ruské klasiky se pustíme rázně, a to jak razantní úpravou a novým překladem našeho dramaturga Tomáše Vůjtka, tak groteskně expresivním pohledem režiséra André Hübnera-Ochodla.

Další ženou, které budeme věnovat důkladnou péči, bude Martha. Půjde o inscenaci podle slavného filmu Rainera Wernera Fassbindera o toxickém vztahu a o tom, jak snadné je posouvat hranice až do bodu, ze kterého není návratu. Pod vedením jednoho z nejvýraznějších režisérů mladé generace Tomáše Loužného nás čeká nevšední sonda do vztahů, které jsou tak trochu zvrácené.

A tak trochu zvráceným způsobem sezónu i završíme, protože se pustíme do černé komedie Gagarinova ulice Gregoryho Burkea. Eddie a Gary, dva zaměstnanci továrny, se rozhodnou vyvolat povstání vedoucí ke svržení nadnárodně globalizačního panstva… Jak a jestli vůbec toho dosáhnou, prozrazovat nebudeme, ale rozhodně se můžete těšit na pořádně černý humor, kvůli kterému si hru vybral sám náš umělecký šéf Ivan Krejčí.

Předplatné na Rok neklidných žen a poklidných revolucí je v prodeji až do poloviny října na www.divadloarena.cz.

text: Sylvie Vůjtková