Talentovaná komiksová autorka Kateřina Čupová na podzim absolvovala čtyřtýdenní tvůrčí pobyt v Anglii, který organizovalo a financovalo České literární centrum ve spolupráci s britským komiksovým festivalem Lakes. Čupová během své rezidence nakreslila několik nových komiksů a vystoupila na dvou akcích na festivalu Lakes.


Nedávno jste se vrátila z tvůrčího pobytu v Anglii. Jak na něj vzpomínáte?
V současné době nemám moc času vzpomínat, protože doháním všechny věci, které jsem kvůli rezidenci odložila. Poslední roky jsem pracovala většinou z domova, a ten měsíc jinde byla velmi příjemná změna. Zdá se mi to teď, když jsem zpátky v pracovním koloběhu, až neskutečné.

Bydlela jste v městečku Kendal na pomezí národního parku Lake District. Mohla byste nám Kendal a jeho okolí popsat?
Kendal je velmi britské městečko, kde je vše postaveno z šedých kamenů. V okolí na dohled jsou buď golfová hřiště, nebo pastviny pro ovce, někdy je těžké rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná. Tedy kde se dívat do vzduchu, aby vás netrefil míček, a kde pod nohy, abyste nešlápli do bobků. Půjčila jsem si kolo a zjistila, že i všechny vsi v okolí vypadají jako z BBC kriminálek, což mě velmi potěšilo. Hercula Poirota jsem ale neviděla.

Na čem jste pracovala během pobytu? Inspirovala vás místní příroda?
Ráda kreslím jednostránkové komiksy, založené buď na přírodě, nebo nějaké situaci. Nemá to žádný děj, ale je to zábavné kreslit. Doma na tohle kreslení nemám kvůli práci moc času, a kendalská rezidence byla na tuto tvorbu ideální. Nakreslila jsem asi osm takových stránek. Potom jsem strávila nějakou dobu v bytě, protože jsem se šeredně nachladila, a tak jsem si nakreslila ještě jeden malý komiks, s morbidním dějem, abych si od té přírodní poezie odpočinula.

V jednom z těchto komiksů jste podotkla, že britské domácnosti občas připomínají obchod se starožitnostmi. Zaujaly vás v Kendalu i další věci, které byste jednou chtěla nakreslit?
Městečko je položeno v kopci a je v něm spousta úzkých kamenných uliček, dost jsem si jich nafotila, protože by se mi mohly hodit na referenci ke kreslení. Čeho, to ale ještě nevím!

Plánujete komiksy vzniklé na rezidenci vydat?

Spíš je publikuji na svých internetových stránkách, kde už mám starší jednostránkové komiksy. Možná to někdy v budoucnu někdo vydá, ale sama o tom nepřemýšlím. Z toho morbidního komiksu bych si ráda udělala malý zin.

V Kendalu s vámi na tvůrčím pobytu pobývala také autorka komiksů Štěpánka Jislová a několik zahraničních výtvarníků. Jak se vám s dalšími rezidenty spolupracovalo?
Byla to určitě velká inspirace. Obzvláště diskuze o komiksu se Štěpánkou. Každá máme ráda jiný druh vyprávění a jiný druh komiksů, takže to bylo pro obě velmi přínosné. Další rezidenti byli z Německa a Francie, s nimi bylo zajímavé probírat odlišnosti v komiksové scéně a komiksovém trhu v našich zemích.

Na konci vašeho pobytu v Kendalu se zde konal komiksový festival Lakes, který byl letos zaměřen na český komiks. Vy jste vystoupila ve dvou panelových diskuzích. Jak jste si festival užila?
Bylo rozhodně zajímavé vidět tolik lidí nadšených pro komiks. A také vidět komiks v tolika podobách: komiksy superhrdinské, komiksy pro děti, komiksy jako osobní výpovědi, komiksy naučné a komiksy bojující za všechno možné. A bylo skvělé seznámit se s lidmi z české komiksové reprezentace, s Lucií Lomovou, Markem Rubcem a Pavlem Kořínkem, protože ty jsem znala jen podle jejich tvorby.

Na závěr ještě k vaší tvorbě. V roce 2020 nakladatelství Argo vydalo vaši komiksovou adaptace Čapkovy hry ­R.U.R. O komiks je velký zájem v zahraničí a jeho překlad vyjde nejméně v pěti zemích, včetně Francie. Proč jste si pro adaptaci vybrala právě R.U.R?
O adaptaci této hry jsem uvažovala od chvíle, kdy jsem ji prvně četla. Líbí se mi, že se v ní prolíná komedie a tragédie, a taky mě velmi lákalo vizuálně ztvárnit prostředí továrny. Byla taky velká výzva převést drama do jazyka komiksu. Myslím, že jsem se na tom naučila hodně ohledně komiksového vyprávění.

Neplánujete ztvárnit i další Čapkovu hru či román?
Asi by mě to lákalo, ale já mám plánů na nové komiksy až příliš, takže se snažím nepřemýšlet o dalších podobně velkých projektech, jako bylo R.U.R. Pokud by se někdy naskytla příležitost, nevadilo by mi dělat další adaptace.

V současné době pracujete na komiksu pro děti s názvem Hrnečku vař. O čem komiks bude a kdy by měl vyjít?
Komiks bude o hrnečku, co vaří příliš moc kaše, a o tom, jak se dá takový hrnec využít pro účely práce superhrdiny. Vždy jsem chtěla napsat nějakou akční ztřeštěnost pro děti, protože takové komiksy čtu ráda dodnes (vyrostla jsem na Asterixovi a Obelixovi). Snad si komiks najde čtenáře. Kniha vyjde příští rok.

Kateřina Čupová (* 1992)
absolvovala ateliér animace na Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Krátké komiksové práce publikovala v řadě českých časopisů a sborníků. Pomocí platformy Kickstarter publikovala webcomics The Author’s Apprentice (2018).


text: Jan Zikmund