Jaké to je žít v neustálém strachu z možného zatčení či dokonce mučení a zavraždění? Více než dva roky Misha Glenny zkoumal život Antônia Francisca Bonfima Lopese (Nema z Rocinhy) a proces jeho uvěznění. Co se ve skutečnosti stalo a snažil se Nem uprchnout nebo se vydat?

Na první pohled to vypadá jako boj dobra proti zlu. Policejní tažení proti narkobaronům podnikajícím ve velkém s kokainem. Nicméně tento příběh není tak černobílý, jak se na první pohled zdá. Hlavní protagonista knihy Antônio Francisco Bonfim Lopes sice patřil mezi uznávaného dona z Rocinhy podnikajícího v narkobyznyse, avšak zasloužil se o velké uznání občanů tohoto brazilského města. Lidem poskytoval potravinové koše, umožňoval jejich dětem zájmové kroužky či jim nahrazoval sociální pojištění, staral se o ně a zabezpečoval je.Nejhledanější muž v Riu

Kniha Nemesis. Drogová bitva o Rio přináší svědectví Antônia Francisca Bonfima Lopese, neboli přezdívaného Nem z Rocinhy. Autor představuje příběh narkobarona od jeho začátku až do konce. Děj představuje i pozadí Antôniova života, Glenny vykresluje celkové prostředí Brazílie a specificky pak Ria, společenský i politický kontext, život jeho matky Irene, jeho dětství a brzké úmrtí otce, zákeřnou nemoc jeho prvorozené dcerky Eduardy a postupný vzestup na žebříčku narkobyznysu. Glennymu se povedlo nahlédnout do zákoutí drogového byznysu, jak Nemův kartel operoval a distribuoval kokain, jeho konexe u policie i v politice. Jedná se o biografii a zpověď Nema z Rocinhy, drogového dealera a milujícího otce svých dětí. Protože jeho děti pro něj byli vším. Všechny Nemovy ženy tvrdily, že je vzorným otcem a své děti by nikdy nezklamal. Lidé v Rocinze jej také velmi milovali, vyjadřovali mu svou náklonost a přátelství, nechtěli o něj a jeho podporu přijít. Byl pro ně člověkem hned po Bohu. Nem stál na vrcholku moci po dobu více než čtyř let, to je více než bylo u drogových bossů zvyklé. Nejspíše byl nejdéle působícím a nejúspěšnějším donem v historii drogové kriminality v Rio de Janeiru. Jeho lidé za něj byli ochotni jít do vězení i položit vlastní životy. Občané Rocinhy obdivovali jeho štědrost a zároveň pocit patriotismu a stability, který jim dodával. Nicméně jeho moc pramenila ve zbraních a násilí.

Gangsta kultura
Brazílie se v té době potýkala se svým morálním zhroucením. Její charakteristické rysy by se daly popsat slovy: kokain, hyperinflace, násilí, pašerácké gangy, mafie, úplatky, vraždy, zkorumpovaná policie, plno nevinných obětí. Platba za drogy byla mnohdy stvrzena krví. Vzduchem brazilských měst se šířily zvuky přebíjení zbraní, ozývala se neustálá a dlouhá střelba. Již osmiletí chlapci se podíleli na narkobyznysu, jejich pracovní pozice byla hlídací – pomocí hvizdu, výkřiků, smíchu či pyrotechniky signalizovali nebezpečí. Děti totiž vypadají nejméně nápadně. Kriminální aktivity zde byly na denním pořádku, korupce a zpronevěry byly nutností, kdy policisté s gangy uzavírali dohody a děly se neustálé politické a společenské skandály. Země se potýkala s problémy se zbraněmi, drogami a chudobou. Životy prolínala tajemství, neustálá nejistota možnost dopadení, mučení či dokonce zavraždění.

Válka s drogami

Misha Glenny strávil celkem dvacet osm hodin vedením rozhovoru s Antôniem z vězení Campo Grande, kde Nem pobýval. Součástí knihy jsou fotografie samotného Nema z Rocinhy, i z jeho dětství, jeho rodiny a drogového gangu či výhledu na jeho rodnou Rocinhu. Autor knihy zpovídal obyvatele Rocinhy, současně mluvil také s detektivy, kteří jej vyšetřovali a monitorovali jeho podřízené, rozmlouval s jeho partnerkami Vanessou, Simone a Danúbií, s novinářkou připravující sérií televizních dokumentů o Rocinze Claudií Mônicaovou, s Nemovým právníkem Azenhou i s policejním inspektorem Mussim a mnoha dalšími. Autor do detailů popisuje přestřelky gangsterů s policií, vztahy uvnitř drogové organizace vedené v Rocinze a příběhy jednotlivých lidí zapojených do Nemova života či distribuce drog. Kniha provází jeho životem a nabízí pohled do zákulisí ilegálního prodeje drog, zbraní a korupce v riodejaneirských favelách.


Misha Glenny: Nemesis. Drogová bitva o Rio
Nakladatelství Absynt
Praha, 2020, 353 stran