14. ledna hrála v prostoru klubu 2. patro hudební formace Maňana Jam. Byl to nevšední hudební zážitek, který si zaslouží pozornost.

Procházím dvorem jednoho z domů v Dlouhé ulici a nápis 2. patro mě směruje tam, kde je dnes večer můj cíl. Prostor se opravdu nachází ve 2. patře pavlačového domu. Abyste se dostali dovnitř, je třeba zazvonit. Spíše než do klubu mi připadá, jako bych šla k někomu na návštěvu. Bzučák dveří je první zvuk, který zahajuje můj večerní hudební zážitek.

Kluci ještě nezačali, obecenstvo zahřívá DJ Tomaso, který později prokládá svými sety přestávky ve vystoupení. V nádherně osvětleném prostoru klubu sedí na divanech ve tvaru kostky bavící se lidé. Někteří přišli jen tak náhodou poklábosit se známými, někteří přišli kvůli koncertu Mañana jam. Jakmile ale začali kluci hrát, rozdíl mezi těmito dvěma skupinami se vytratil. Hudba pohltila téměř každého a zaujetí diváků se během večera stupňovalo, až se ke konci nechali přesvědčit úplně všichni.

Kdo přijde, ten hraje

Spíše než jako kapelu je možné Mañana jam označit jako volné sdružení hudebníků, kteří se při různých příležitostech scházejí na jam sessions. Nemají žádný stálý repertoár ani stálé obsazení. Kdo přijde, ten hraje. Vše je pouhá improvizace. Už pouhé složení nástrojů dává tušit, že posluchače čeká netradiční hudební zážitek. Housle mistrně ovládá Kryštof Bartošek. Jeho bratr Štěpán zase udává rytmus za bicími, doplňován Hugem Tichým na conga a perkuse. Basovku má na svědomí Tomáš Uhlík a v některých pasážích se rozeznívá vokál Míši Stavovčíkové. Sálem se line směsice tónů a rytmů jazzu, funky, soulu, latina, blues a acidjazzu… O to, aby byl zvuk dokonalý i v tom nejzazším koutě místnosti, se stará duchovní otec projektu Tonda Dohalský, který dal kapele jméno.

Mañana jam mají opravdu velký hudební rozsah. To, co mixuje brazilský hudební mág Amon Tobin z desek, dávají kluci s přehledem na živo. Nutno dodat, že bez předchozí přípravy. Přesto není slyšet žádná hluchá místa. Jeden nahodí ústřední motiv, ostatní se ihned chytí a dovedou prvotní impuls k dokonalosti.

Latino, The Doors i české lidovky

Ve druhém bloku se přidávají Karel Bárta a Jiří Milota s akustickými kytarami a rozjíždí ráznější latino, plynule se prolínající s prvky flamenca. Aby si obecenstvo mohlo i trochu odpočinout, prokládají ho zpěvnými chilloutovými pasážemi. O přestávce se s publikem loučí vokalistka a obecenstvo se přesouvá na bar. DJ Tomaso pouští směs hip hopu a dubstepu. Zanedlouho se k němu přidávají kluci z Mañana jam a plynule navazují na skladbu, která právě dohrává. Začíná třetí třetina. Rázné rytmy místy připomínají instrumentální pasáže legendárních The Doors. Klávesák dnes sice nepřišel, ale vystoupení tím na kvalitě vůbec neztrácí. Melodii udávají španělské kytary i originální elektrický zvuk houslí. Ke konci zazní i píseň „Život je jen náhoda“ a celý sál zpívá. Následují rázné motivy z lidovek a napětí vrcholí. Ti, kdo netančí, si alespoň podupávají do rytmu. Někteří stojí s otevřenou pusou a euforicky se usmívají. Hudba je úplně pohltila. Hudba, která vás chytne a nepustí. Cítíte se součástí toho všeho. A to díky muzikálnímu umění formace Mañana jam.