Výstava Matěje Macháčka, malíře a absolventa AVU, v pražské Etcetera Art může být pro návštěvníky až nečekaným setkáním s intenzitou barev a dvojznačnou hrou mezi křehkostí techniky inspirované dálným východem a až performativním vstupem autora samotného do imaginárních prostorů svých obrazů.

Okamžik napjatého soustředění, kdy tělo a mysl musí jednat v plné součinnosti. Zadržený dech, napnuté svaly a na cíl zaměřený pohled. Být jedno se svým cílem, ať již se děje kolem cokoliv, to je pozice lučištníka v onu krátkou chvíli před výstřelem, jak ji známe jak z řady scén klasického výtvarného umění, tak ze současné vizuální kultury a sportu.

Právě tento moment si ve svém cyklu maleb vzal za své Matěj Macháček. Monumentální formát tohoto souboru, v němž jako hlavní aktér vystupuje sám autor, je ve zvláštně ambivalentním vztahu s výtvarnými postupy, kterou používá. Čínskými technikami inspirovaná akvarelová malba je aplikovaná do velkých ploch papíru a svými velmi intenzivními barevnými pigmenty září do svého okolí / prozařuje své okolí.

Rozlehlé plochy těchto obrazů jsou pro malíře nejen výjevy zinscenování sebe sama, když na nich vystupuje v řadě různých poloh mířícího lukostřelce, ale při bližším pohledu představuji také barevné krajiny, do nichž vstupuje se svou jemnou a intimní malířskou precizností, aby se, podobně jako onen lukostřelec, neomylně strefil do cílů své kompozice. Výstavu připravili kurátoři Miroslav Jiřele a Viktor Čech a bude k vidění do 17. března.

text: Kristýna Černá

Matěj Macháček: Sunset Archers
Galerie Etcetera Art (Hradební 3, Praha 1)
2.—17. 3.