Už je brzy odpoledne tma a podzimní dny se nám stále krátí, za chvíli je tu nejkratší den v roce. A tak jsme v PASK připravili výstavu, která by měla podzimní a zimní dny trochu prosvětlit a posvítit na cestu do nového roku, snad už konečně lepšího než ten předchozí.

Projekt jsme připravili ve spolupráci s firmou SKLOART z Lubence v Karlovarském kraji. Tato firma založená v roce 1993 manželi Jitkou a Richardem Kantovými je nositelkou řady ocenění a z jejích dílen vycházejí mimořádná díla. Sešli se tu totiž dva lidé, kteří se ideálně doplňují. Výtvarnice Jitka se věnovala původně především malbě a kresbě, a to až do roku 1993, kdy se poprvé setkala s uměním vitráže. Tato technika ji nesmírně zaujala a stala se brzy její srdeční záležitostí. Ovšem vitráž je dílem nejen uměleckým, ale i řemeslným – jde přece o umělecké řemeslo! A tak je skvělé, že tehdy zaujala vitráž i Jitčina životního partnera Richarda, profesí technika. Spojení výborného návrhu svébytného výtvarného rukopisu a dokonalého technického provedení je pro práce lubenecké dílny charakteristické. A najdeme je po celém světě od Japonska po USA.

Dílna se ovšem nevěnuje jen vitráži a lampám, vycházejí z ní nejen drobnější užitkové předměty jako číšky, misky, talíře či šperky, ale také rozměrné a na výrobu nesmírně náročné umělecké objekty. A vývoj je nezadržitelný, protože Jitka s Richardem stále hledají nové technické postupy či výtvarné možnosti a také zdokonalují ty již téměř dokonalé. Jejich tradiční i zbrusu nové věci teď můžete vidět právě v PASK.


Výstava Kouzelné světlo vitrážových lamp
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
30. 11. 2021 — 5. 2. 2022