Do 14. května je možné v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou navštívit výstavy tří zvučných autorů české výtvarné scény – Karímy Al-Mukhtarové, Jakuba Matušky aka Maskera a Moniky Žákové. Umělci představují svou autentičnost jak v instalaci, v architektuře i v použitých uměleckých technikách, tak i ve způsobu uvažování.

V sále kočárovny můžete navštívit výjimečnou výstavu Sometimes You Need To Lie Yourself, která představuje podmanivou tvorbu autorky Karímy Al-Mukhtarové. Jedním z hlavních témat její tvorby jsou otázky identity a proces socializace jedince. Kurátory projektu jsou Miřenka Čechová a Petr Boháč, partnerská dvojice známá především na divadelní a taneční scéně.

„Karíma Al-Mukhtarová si jako konceptuální multimediální umělkyně uvědomuje, že její práce jsou nejsilnější v místech, odkud lze podmanivě vyprávět“, představuje autorku Petr Boháč. „Její umanutý důraz na tradiční řemeslo v době, kdy podobná řemesla vymírají, se snaží nenásilnou formou zpřítomnit čas, který je pro takové vyprávění nezbytný“, doplňuje Boháč.

Dominantou výstavy jsou její velkoformátové fotografie vlastních prošitých dlaní, do nichž jsou vepsány krátké vzkazy, čekající na rozpárání. V dialogu s cítícím tělem se nacházejí dominantní objekty skleněných tabulí se stovkami dírek, protkané barevnými nitěmi. Na jedné straně záznam miniaturních ran v dlani, na druhé straně neuvěřitelná křehkost průzračného skla. „Tělo je pro mě odraz, jméno je pro mě tradicí, objekt je pro mě forma, rána je pro mě uvědomění, sklo je pro mě upřímnost, nit je pro mě spojením, maska je pro mě vrstvou. A co je dlaň? To záleží na víře“, vysvětluje Al-Mukhtarová.

text: Marek Svoboda, Paulina Skavova

Karíma Al-Mukhtarová – Sometimes You Need To Lie Yourself
Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna (Hluboká nad Vltavou 144)
4. 2. — 14. 5.