Enfant terrible české fotografie… narozen 1926… obsedantní zaujetí… vlastnoručně vyrobené fotoaparáty.

Těch pár slov stačilo, abych se i přes nádherný slunečný den (který byl po těch mnoha týdnech ocelové oblohy téměř zázrakem) na pár hodin dobrovolně zavřela do galerie. A stálo to za to. Historicky ucelenou výstavu fotografií Miroslava Tichého v Čechách vřele doporučuji. Čas máte do 6. března.

Jen neodvracet oči
Na stěnách druhého patra Staroměstské radnice vás čekají fotografie žen. Stovky fotografií odhalených kotníků a lýtek, plavné křivky stehen prosvítající rozevlátými sukněmi, obrysy Venušiných pahorků zakrytých plavkami, zdůrazněných obtaženými tepláky, tušených pod volnými šaty. Miroslav Tichý je bezpochyby voyer (a fetišista ženských nohou) a snadno jej udělá i z vás. Tedy alespoň mně před určitými fotografiemi začínaly hořet tváře a pociťovala jsem nutkání svůj pohled odvrátit. Jenže skrze fotografie žen jasně vidíte plynutí času a proměnu doby nejen podle módy. Mění se způsob, jakým ženy sedí či stojí, jak gestikulují. Vše se odehrává v ulicích Kyjova u Brna a jeho okolí, spousta momentek je z koupaliště, zachycených skrze drátěný plot. Z fotografií se tak stává dokonalý otisk své doby z přesně definované lokality, místo kamene však zachycený na světlocitlivém papíře, který zkáze podléhá mnohem rychleji. Neboť i zkáza hraje svou roli.

Silent worldstar
Stejně zajímavý jako fotografie je dokument, který doplní chybějící mezery a odpoví na otázky, které se mohou během prohlížení zapaspartovaných fotografií objevit. Například nenásilně vysvětluje fakt, že autor se o své výstavy nezajímá. Nejde o pózu – ostatně v čtyřiaosmdesáti snad ani pozérem být nelze – ale o přístup k tvorbě, která je primárně určena pro osobní potřebu. Díky filmu tak viděné dokreslování, skvrny od kávy a od whisky (či myslivce?), svébytné rámečky i fotografie, které „vyletěly komínem“, usedají na svá místa stejně spořádaně jako dívky v čekárně u gynekologa.

Opomenout nelze ani kurátorské vedení Olgy Malé, které jemně a chytře podtrhuje jednotlivá témata. Vedle sebe jsou tak například postaveny fotografie matek s dcerami v identickém postoji a aniž by bylo nutné cokoli dalšího dodávat, smysl je jasný. Další podskupinou jsou fotografie televizního vysílání, od ostatních oddělené pouze větší mezerou. Členění výstavy tak nechává dýchat atmosféru, která z díla Tichého vyzařuje.


Trailer k dokumentu

Více na www.worldstar.sleeping-tiger.com.


MIROSLAV TICHÝ / Podoby pravdy
GHMP – Staroměstská radnice, 2. patro
15. 12.–6. 3.
út–ne 10:00–18:00
100 / 50 Kč