Zahradní slavnost uměleckých škol

Zahradní slavnost uměleckých škol

Po krátkém prázdninovém uzavření Dům umění Ústí nad Labem ožije prezentací sedmi vysokých uměleckých škol prostřednictvím tvůrčích výstupů jejich studentů a pedagogů.

Tags: ,
Ten Nepřizpůsobivý par excellence

Ten Nepřizpůsobivý par excellence

Nakladatelství Host vydalo první souhrnnou monografii pojednávající o významné osobnosti české výtvarné scény Janu Steklíkovi. Kniha využívá materiál shromážděný pro výstavu tohoto svérázného a bytostného umělce, kterou přichystal Dům umění města Brna před čtyřmi lety.

Tags: , , , , ,
Další transformace fotografie

Další transformace fotografie

Dům fotografie v Revoluční ulici, původně profesní spolek pražských fotografů založený jako nadace Pražský dům fotografie v začátku 90. let, je již dvanáct let součástí Galerie hlavního města Prahy. Za tu dobu v něm médium, které ctí tyto prostory již ve svém názvu, bylo představeno v nejrozličnějších výstavních projektech.

Tags: , ,
Fascinující sklo z Bavorska

Fascinující sklo z Bavorska

V Pavilonu skla Klatovy patří léto opět sklářské škole. Již název aktuální výstavy Fascinace sklem – Práce ze sklářské školy ve Zwieselu / Faszination Glas – Arbeiten aus der Glasfachschule Zwiesel zcela zřetelně vypovídá, která to škola zde letos vystavuje.

Tags: , , ,
Oslava květů nejrůznějších podob

Oslava květů nejrůznějších podob

Boticelli, Tizian nebo Rembrandt. Tyto malíře – ale nejen je – spojil zájem o jednu bohyni – Floru. Každý jí věnoval prostor svého plátna, obraz pojmenovaný po ni. Boticelli, ten pak portrét rozšířil na devíti člennou scénu postav z antické mytologie a pojmenoval obraz názvem La Primavera (1485–1487). K Floře se obrací také právě probíhající výstava Florálie, která opěvuje květy zasazené do Musea Montanelli.

Tags: , ,
Folklore Is Not Dead

Folklore Is Not Dead

V současném výtvarném umění není nouze o folklorismy – tvorbu, která reflektuje lidovou kulturu. Díky tomu mohla kurátorka Petra Mazáčová vybrat více než tři desítky českých i zahraničních umělců mladší a střední generace. A představit jejich tradicí inspirované instalace, videa, malby, sochy (a další) z posledních patnácti let.

Tags: , , , , , ,
Poezie, tanec a performance

Poezie, tanec a performance

Výstava Setiny v letohrádku Hvězda, otevřená v loňském roce k nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové, se nyní stala inspiračním zdrojem a zároveň kulisami pro natáčení experimentálního filmu.

Tags: , ,
Tajemná krajina zalitá světlem a obalená tmou

Tajemná krajina zalitá světlem a obalená tmou

Na výstavě Dominiky Dobiášové se ocitáme v jiném světě, který je nám předestřen s výjimečnou jemností a precizností. Výstava Pokoj pro každého z nich, která je nyní k vidění v Galerii mladých v Brně, se sebou nese specifické mysticko-romantické kouzlo, jež v sobě zahrnuje lásku i opovržení, smutek i radost, spolupráci i osamocení. Jaké jsou pocity jedince v současné společnosti?

Tags: , ,
Skutečně nechutný zážitek

Skutečně nechutný zážitek

Mark Ther je na tuzemském uměleckém poli známou a nebojím se říct, že ikonickou postavou. Jeho multimediální práce dlouhodobě konfrontují diváka s palčivými tématy, vytahují jej z komfortní zóny a předkládají témata, která by si vidět snad ani nepřál.

Tags: , ,
Bio-art v ulicích

Bio-art v ulicích

Pravidelná přehlídka uměleckých projektů ve veřejném prostoru Brno Art Open startuje v červnu, tentokrát se zaměří na umělce a umělkyně, věnující se tzv. bio-artu. Umělecké objekty, instalace a intervence budou v brněnských ulicích a parcích k vidění do konce srpna.

Tags:
Umění mezi prostory a mezi časy

Umění mezi prostory a mezi časy

Šestý ročník uměleckého Festivalu m3 / Umění v prostoru, který vzniká pod záštitou uměleckého Studia Bubec a Galerie hlavního města Prahy, je tady… A letos bude všechno trochu jinak!

Tags: , ,
Umění, které uspělo

Umění, které uspělo

Při vyhodnocování kvality a relevance uměleckého díla hraje roli mnoho faktorů, z nichž ty v neposlední řadě jsou i nahodilost a načasování – tedy faktory, které lze jen těžko na cestě za úspěchem díla (i autora) vymodelovat. Což je dobře, protože kdyby bylo dobré dílo zcela vypočitatelné na základě jednotlivých rysů, kam by pak zmizela ta hra s okolnostmi, která překvapuje – ať pozitivně či negativně – a přináší údiv.

Tags: , ,
Poslední recenze v tisku?

Poslední recenze v tisku?

Hynek Alt je neodmyslitelnou součástí prostoru současné fotografie. Jeho uvažování o tomto médiu je založeno na posouvání hranic a skrze své projekty pracuje s fragmenty a principy fotografie, které se stávají pilíři jeho uměleckých projektů. Svůj přístup potvrzuje i v nejnovější výstavě Tomorrow Never Knows připravené pro Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.

Tags: , ,
Místo pro každého

Místo pro každého

Sociální síť Reddit spustila o prvním dubnovém víkendu projekt r/place. Pixelové plátno zaplnili uživatelé bod po bodu barvami a vytvořili obrovský kolaborativní obraz. Nadšení a týmový duch umělců připomněly participativní ideály raného internetu, přesto ukázaly jejich nedostižnost.

Tags: ,
Sonda do výhradně mužské intimity

Sonda do výhradně mužské intimity

Alšova jihočeská galerie představí v květnu v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavní projekt MEN | Mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka.

Tags: ,
Vidět věci v kontextu a vyvolávat změnu

Vidět věci v kontextu a vyvolávat změnu

Zaměřovat na něco pozornost je energeticky náročná činnost. Všímavost není samozřejmostí, ale je možné ji pěstovat. Skrze tvorbu Petry Jandy lze se dopídit odpovědi na otázku: Co spojuje ryze osobní zkušenost a environment, jehož jsme součástí a ve kterém se naše individualita rozpouští jako barva, která odtéká… kam?

Tags: , ,
Umělci otevírají své ateliéry!

Umělci otevírají své ateliéry!

Štětce, plátna, barvy, ale i bílá rakev (naštěstí zavřená…). I další podivnosti, které si snad ani nedovedete představit, můžete vidět při návštěvě uměleckých ateliérů, ve kterých vznikají mistrovská díla. Osobní malířův prostor, malířky ateliér, to jsou místa, kam se běžně nepodíváte a tentokrát – na pár dnů díky Open Studios – můžete!

Tags: , , , , ,
Tematika formativního období a jeho tváře

Tematika formativního období a jeho tváře

Prostředí, ve kterém vyrůstáme, nás jednoznačně formuje. Pamatujeme si detail z ubrusu, kterého bychom si dnes jako pozvaní hosté ani nevšimli, pamatujeme si ranní šelest auta popelářů, jenž byli prvním budíkem ještě před rozedněním, než sídliště otevřelo svoje oči.

Tags: , ,