Ve světových i českých moderních dějinách najdeme spoustu rozporuplných osobností, jejichž příběh působí jako bláznivá nebo černá komedie. Právě oni jsou v posledních letech inspirací pro dramatika a dramaturga Tomáše Vůjtka, jenž jejich osudy zpracovává do žánru grotesky. V minulých letech se jednalo o nacistického funkcionáře Adolfa Eichmanna a zpěváka Slávka Nováka. Nyní jde o komunistického politika a generála Jana Šejnu, o němž Vůjtek vytvořil s režisérem Ivanem Krejčím inscenaci Zápas o generála, kterou otevřeli nový ještě menší prostor Komorní scény Arény s příznačným názvem Komůrka.


Nejlepší z nejlepších

Autorská hra Tomáše Vůjtka vypráví o vzestupu a pádu prominentního komunistického politika Jana Šejny, jehož osobní i profesní život prošel tragikomickými změnami. Například z experta na obranu Československa se stal kvůli nezákonnému obchodu s nedostatkovými semeny odpadlík, který po emigraci získal v USA pozici odborníka a analytika u CIA. Stejně paradoxní bylo i jeho soukromí, protože jeho mladá milenka Evženie, studentka FAMU, se nakonec provdala za jeho syna, s nímž založila rodinu. Kromě politických ambicí se Šejna hojně věnoval umění, zejména literatuře a filmu, v rámci kterého navázal kontakty s talentovaným Pavlem Juráčkem. Ve volném čase poslouchal hudbu, což ovlivnilo i strukturu inscenace, protože se dělí do pěti vět souvisejících s označením tempa, a to allegro ma non troppo, allegro molto, allegro assai, allegro moderato a presto, které od sebe oddělují jednotlivé etapy Šejnovy kariéry. Představení prokládají krátké komediální písně, v nichž je Šejna zesměšňován svou manželkou Viktorií a milenkami Mílou a Evženií. Hudební složka kontrastuje se slovním projevem, jelikož zatímco samotný Šejna se prezentuje jako ten nejlepší expert na vše, písně, ale také výpovědi jeho blízkého tento předobraz vyvrací. Hra se tak cynicky vysmívá prospěchářství a politickému egocentrismu, čímž se stává vzhledem k současnému politickému dění výsostně aktuální.

Složka pro každého
Představení se odehrává v potemnělém prostoru připomínajícím sklad, v jehož středu se nachází pohovka s konferenčním stolkem, nalevo je umístěn pojízdný regál se složkami a napravo věšák. V pozadí stojí tři židle, na nichž sedí pouze trojice Šejnových „femme fatale“, a plátno, na kterém se promítají ukázky z Juráčkovy tvorby nebo autentické záběry z jednání tehdejších politiků. V jednoduchém stylu jsou i kostýmy, které charakterizují jednotlivé postavy. Šejnova manželka Viktorie (Tereza Cisovská), která byla česko-ruského původu, je oděna jako carevna do červených dlouhých šatů doplněných černým pozlaceným kabátcem a výraznou květovanou čelenkou, armádní zapisovatelka milenka Míla (Zuzana Truplová) do vojenského dámského úboru a bohémka Evženie (Kristýna Panzenberger Krajíčková) do bílých elegantních šatů. Šejna je pak ztvárňován dvěma herci, proto Šejna jedna (Marek Cisovský) má na sobě černou košili, bílé kalhoty a boty, zatímco u Šejny dvě (Vlastimil Burda) je tomu přesně naopak. Vedlejší postavy, které ztvárňuje pouze Burda, charakterizují pokrývky hlavy, které herec střídá. Vizuálně se tak jedná o trefnou metaforu života Jana Šejny, který se sám sobě stal banální složkou s nemilým kádrovým posudkem.

Karikatura karikatury
Nejpodstatnější je však, jak jinak, herectví. Zmíněná pětice herců podává nadprůměrné, ale vyrovnané výkony postavené především na groteskním šklebu, hyperbole a funkční kooperaci. Jevišti vládnou zejména Marek Cisovský a Vlastimil Burda, verze starého a mladého Šejny, kteří se patologicky usvědčují ve svých názorech, zatímco trojice hereček jde proti jejich nabubřelosti a egocentrickému výstupu. Oba Šejnové využívají výrazná gesta a velmi rychlé tempo mluvy, proti tomu ženská část ansámblu naopak hovoří poklidnými hlasy bez nadměrné gestikulace, přičemž oba způsoby herectví se navzájem doplňují a napomáhají k vytvoření Jana Šejny.

Inscenace Zápas o generála vzhledem k vynikajícímu autorskému textu Tomáše Vůjtka, ale také skvělému scénografickému návrhu Marty Roszkopfové a brilantním hereckým výkonům pětice účinkujících představuje jedno z nejpovedenějších představení letošní sezóny Komorní scény Arény. Kdy jindy než teď by se mělo reflektovat, co dokáže zdánlivě nevýrazný a průměrný člověk, jako byl Jan Šejna, když začne využívat intrik?

Zápas o generála
Komorní scéna aréna (28. října 2, Ostrava)
premiéra 7. 5.
nejbližší repríza pá 3. 6.