Oslava designu v pražské perle funkcionalismu
Designovými novinkami i bohatým doprovodným programem nabité tři dny festivalu Czech Design Week pozvou návštěvníky do interiérů Paláce U Stýblů, které bývají veřejnosti dlouhodobě nepřístupné.
Palác U Stýblů patří k prominentním pražským budovám a představuje jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí. Postavena v letech 1927 a 1928 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem pro tehdejšího knihkupce Václava Stýbla, představovala v minulém století tato sedmipatrová budova jedno z hlavních kulturních center Prahy, které mimo jiné hostilo domovskou scénu divadla Oldřicha Nového i divadla Semafor.
K dodnes dochovaným architektonickým skvostům budovy, kterou v brzké době čeká náročná rekonstrukce, patří železobetonová klenba se sklobetonovými tvarovkami, jež má tvar obrácené lodě a patří k ojedinělým pražským konstrukcím. Festival pozve návštěvníky do prostoru ochozu pod klenbou, který nabízí jedinečné výhledy na Václavské náměstí, Františkánskou zahradu i pasáž Alfa. Právě ve zdejších interiérech v minulosti pulzoval život taneční kavárny Boulevard (později kavárna Alfa). Ta se svými 900 metry čtverečními byla ve své době největší z pražských kaváren.
Palác zaplní druhý týden v září tvorba více než 70 designérů. Součástí bude bohatý doprovodný vzdělávací, a také hudební program. O ten se postará pražský klub Radost FX a jeho speciální pop-up prostor uvnitř Paláce U Stýblů. Kromě hlavních prostor festivalu se do programu Czech Design Weeku zapojí také řada design stores a showroomu v okolí Václavského náměstí. V rámci festivalu proběhne také speciální promítání nového snímku Aalto: Architektura emocí o ikonickém finském architektovi a designérovi Alvaru Aaltovi v kině Světozor. Součástí bude také například výstava sklářského výtvarníka a designéra Lukáše Jabůrka v Preciosa Flagship Store v Rytířské.
„Vizuální styl pro letošní Czech Design Week je po celoroční kulturní šedi plný barev a ohraničený ostrou typografií. Tento celkový vizuální styl je jednou z ukázek prací z dílny Loony Creators, kteří ačkoliv nevedli celkový projekt od samotného počátku, tak jej dovedli do zdárného cíle,“ uvedl Kryštof Novotný z Loony Creators. Hravost a přebujelá barevnost jako kontrast oproti předcházejícím měsícům koronavirové šedi jsou hlavními motivy osmého ročníku festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week. Prvotní návrh vizuálu představil běloruský student grafiky na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze Sergei Gavroche. Konečnou podobu pak připravila grafička a studentka plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Marie Holečková, která návrh nadále zpracovávala spolu s Loony Creators. „Vizuál pro letošní Czech Design Week se skládá ze dvou hlavních prvků, které jsou variabilní dle použití. Jedním z prvků jsou již zmíněné 3D objekty a druhým je ohraničující typografie, která dodává jakýsi dojem stlačování oněch objektu. Na 3D objekty jsou aplikovány různorodé povrchy, které tak dodávají hravosti při jejich pohybu a zvětšení,“ doplnil Kryštof Novotný z Loony Creators. V rámci kreativního studia se na vizuálu podíleli i Martin Hahn a Vojtěch Kuřátko.