Vagyny maj koule!
V roce 2005, v okamžiku vrcholící kauzy s Bohumilem Kulínským, koloval vtip o přejmenování jeho souboru. Pointy se chytili herci souboru „Ztracená existence“ a zrodil se mužský sbor Vagyny Dy Praga. Přesně ten, který jste mohli nedávno vidět a slyšet třeba na Miss Agro nebo na letošním Majálesu v Praze i v Brně.
„Právě do Brna jsme odjížděli trochu se strachem. Prostě Pražáci v Brně, to je vždycky napjaté. Ale bylo to výborné. Lidi na nás přišli ze zvědavosti, naše jméno upoutá pozornost,“ potvrzují Alexandr „Lexa“ Guha a Vojtěch „Bráník“ Dvořák.
Vagyny na Majálesu nakonec přilákaly spoustu diváků, i když na jiném pódiu současně hrál Kryštof. Lidé zpočátku netušili, co přijde, ale show a maximální nasazení je zaujalo, a tak zůstali.
Vagyny vznikají
Jak se vlastně tohle obskurní, nezařaditelné, multižánrové, recesistické a provokativním názvem ozdobené hudební těleso zrodilo?
„Původně to byla jen taková akce pro kamarády. V dřevních začátcích nás bylo 8 sboristů a dohromady jsme sdíleli jeden mikrofon. Pak jsme učinili velký krok a rozšířili jsme počet mikrofonů na dva! Začínali jsme se třemi stupidsongy, které měly úspěch, až nás to zaskočilo, takže jsme je na prvních akcích hráli několikrát dokola,“ vysvětlují Lexa a Bráník.
Teď už mají Vagyny Dy Praga písní tolik, že se ani nevejdou do hodinového koncertního setu. A každá je jiná, mají punkovou, metalovou, rock´n´rollovou, country a dokonce i hiphopovou. A každý zpěvák už má vlastní mikrofon.
Vagyny nahrávají
Speciálním zážitkem bylo nahrávání dema. Sbor sborově čekal na profesionálního zvukaře, který ovšem nedorazil, tak se Vagyny rozhodly vzít osud desky do vlastních rukou a odebraly se do garáže jednoho z členů – kytaristy Regenta. Pro sborové nahrávání půjčily speciální mikrofon, který se však ukázal být nepropojitelný s počítačem. Byl tedy zapojen do reprobeden, u kterých stál druhý „nahrávací“ mikrofon, který výsledný zvuk podruhé zachycoval a přenášel do počítače. A tak vznikl nezaměnitelný garážový zvuk prvotiny „Vagyny maj koule“.
Toto album koluje jen mezi skalními fanoušky, druhé album „Živák!“ už na poslech lepší, je nahráno, jak název napovídá, ze živého koncertu.
Kam za Vagynami v létě?
Třeba na festivaly Sázavafest, Voprfest anebo v září na jejich vlastní akci Vagyny Summerday Fest.
„Svůj festival pořádáme hlavně proto, abychom si sami mohli zahrát v hlavním čase,“ říkají oba zpovídaní členové. Už to prý naštěstí nevypadá jako na prvním ročníku, kdy se díky ne zcela dobré organizovanosti celý časový rozvrh protáhl o hodinu a půl, a tak se Vagyny na vlastním festivalu dostaly na pódium jen asi na čtvrt hodiny.
Přesnější odkazy na hudební produkci, klipy a letní harmonogram se dají najít na youtube, bandzone, facebooku či na dalších serverech.
Zajímavosti ze světa Vagyn
Na koncertech se můžete těšit na zvukovou zkoušku kapely Adolf Hilter Revival a zažít tak recesistickou scénku o tom, jak těžký je život neonacistických hudebních uskupení. Tato scénka není pevnou součástí programu, ale pokud se vám poštěstí, můžete členy Vagyn vidět v koupacích čepicích na hlavě, jak parodují neonacistické „oslavy narozenin“. A když budete pod pódiem v kotli, možná dostanete na závěr koncertu od členů souboru lok pravého chlapského pití: vaječňáku a griotky.
Poselství čtenářské a posluchačské obci
Na otázku, zda členové souboru sdělí nějaké poselství čtenářům, jsem se dozvěděla, že v září vyrazí na turné spolu s Míšou Davidem. Tato informace je ale zatím tajná a nesmí se dostat na veřejnost. Proto se poselstvím stala výzva pro organizačně zdatné jedince – to proto, že soubor je plný mladých talentovaných lidí, kteří ale příliš nezvládají organizační věci, jak už se mnohokrát prokázalo. Takže hledají manažera. Nebo spíš manažerku. I když jsou čistě mužským souborem a tuto genderovou nevyváženost měnit nehodlají, manažerku ženu by prý snesli. A asi by ji více poslouchali.