BIG BROTHER AWARDS
Právo jednotlivce na ochranu soukromí je jedním ze základních kamenů demokratické společnosti, to ví každý. Proč nás tedy na veřejných prostranstvích ve dne v noci sledují kamery a naše data se hromadí v databázích?
„Ať je kdekoli, ať spí či bdí, pracuje či odpočívá, ať je v posteli či ve vaně, může být sledován bez varování, aniž ví, že je sledován.“ George Orwell, 1984.
Pravda, dokud nemá každý druhý občan policejní odposlech pod postelí, ceny Velkého bratra mají pořád nádech cynického humoru a nadsázky. Nicméně opatrnosti nikdy nezbývá a to, že jsme paranoidní, neznamená, že po nás nejdou.
Najděte si svého slídila
Big Brother Awards neboli ceny Velkého bratra jsou každoročně udělovány nejvlezlejším firmám, státním úřadům či nově vzniklým technologiím. Všechny ty na první pohled neškodné kamery a systémy, které nám zdánlivě zjednodušují život a zajišťují naši bezpečnost, mohou stejně tak snadno narušovat naše soukromí. Soutěž probíhá v ČR již popáté a v mnoha dalších státech má dlouholetou tradici. „Výherce“ vybírá porota složená z právníků, novinářů, ochránců lidských práv a odborných techniků.
Současné nominace
… jsou pestré. Najdete v nich třeba pražské radní, Českomoravskou stavební spořitelnu, katastrální úřady, ale i Tesco nebo Facebook. Šéf Googlu se dostal mezi favority tvrzením, že „uživatelé Facebooku budou nuceni změnit identitu, aby utekli před svou internetovou minulostí.“ Další perlou je jistý polský kněz, který umístil ve svém kostele čtečku otisků prstů, aby s její pomocí kontroloval školákům docházku na mše. Několikrát se v nominacích vyskytují i širší pojmy jako „stát“, „ČSSD“ nebo třeba „Evropská unie“.
O vlastní tipy se můžete podělit na www.slidilove.cz. Ceny jsou udělovány v sedmi kategoriích, z nichž jedna je pozitivní – Ocenění za ochranu soukromí. Na to, kdo se letos stane „bonzákem roku“, se můžete přijít podívat 10. listopadu do BIO OKO.