Studio ALTA oznamuje velké změny – v příštím roce čeká kulturní centrum stěhování. Na rozdíl od nedávného přesunu z pražských Holešovic do Karlína, jde nyní o změnu s vidinou stability a rozvoje na několik dalších let. ALTA tak s koncem roku 2022 uzavře své dvouleté působení v karlínské Invalidovně a vydá se vstříc novému místu. Tím se stane bývalý Panský pivovar v Libni.

Objekt bývalého Panského pivovaru ze 16. století disponuje bohatou minulostí a rozsáhlými prostory. Se specifickým, nedivadelním prostorem má Studio ALTA již zkušenosti. Nyní jej ale čeká nová výzva v podobě celkové rekonstrukce. Objekt například není napojen na infrastrukturní sítě a v současné době probíhají přípravy pro stavební řízení. Úvahy o citlivé a funkční proměně celého prostoru jsou pro Studio ALTA zásadní. Na plánování rekonstrukce se svými projekty podíleli také studenti Fakulty strojní ČVUT, architektonickou studii nyní finálně zpracovává studio 22:22 architekti. Stejně jako v předchozích místech ALTA chystá spolupráci také s místními organizacemi a komunitou.

„Společně s Městskou částí Praha 8 a našimi partnery věříme, že dokážeme z Pivovaru vytvořit místo, které bude důstojně dotvářet celou lokalitu Libeňského podzámčí. Pro Studio ALTA je to velký krok, zejména v současně nejisté době,“ říká výkonná ředitelka Ludmila Vacková.

Smlouva na pronájem areálu byla podepsána do roku 2024, po plánu investic ale předpokládá dodatek až na desetileté období. Do prostorů už lze též nahlédnout. Prvním oficiálním programem ALTA Pivovar pootevře 7. října 2022. Celodenní událost nabídne jak tiskovou konferenci, tak umělecký program a prohlídky prostor.

text: Valentýna Šatrová