Letošní desátý ročník festivalu slovenského performativního umění HYBAJ HO! bude zcela nečekaným zážitkem. S ohledem na dramatické celospolečenské změny, kterým jsme všichni museli a nadále musíme čelit, se organizátoři této akce rozhodli k dramaturgii přistoupit tak, aby lépe odpovídala naší nové realitě.


Umělci se po zkušenosti s pandemií a karanténou rozhodli v rámci festivalu vrátit k podstatě tvorby a vymanit se z koloběhu produktivity a konzumace děl. HYBAJ HO! 2020 tak není veletrh umění, ale místo pro osobní setkání tvůrců a diváků a pro uměleckou i lidskou sebereflexi.

Každý festivalový den diváky v Altě přivítá jiná skupina umělců. Připraví pro návštěvníky jedinečný program, který nebude pouhou prezentací již hotového díla, ale poskytne hlubší vhled do myšlenkových a tvůrčích procesů, které vzniku představení předcházely. Těšit se tak můžete na různé site specific performance, diskuse, vizuální a zvukové instalace, ale například i na společné meditace, obědy a tréninky, v rámci kterých se s tvůrci seznámíte jinak, než jste zvyklí.

Program připravují umělci všech generací, od čerstvých absolventů až po oceňované stálice světové taneční scény, jakými jsou například Viktor Černický, Lucia Kašiarová, Martina Hajdyla Lacová, Daniel Raček, Peter Šavel či Milan Tomášik. Více informací na www.studioalta.cz, www.hybajho.cz.

text: Simona Rybová


HYBAJ HO!
Studio ALTA (U Výstaviště 21, Praha 7)
22.—28. 10.