Etapa přiblížení umění
Heslem „zůstaň doma“ se ze dne na den přetrhal společenský život veřejnosti. Tradiční odvětví kultury bylo zastaveno v první linii bezpečnostních opatření související s nemocí označovanou jako COVID-19 a průkopníkům umělecké scény nezbylo nic jiného, než, zůstat doma a vyrovnat se s vzniklou situací. Při této příležitosti se znovu otevřela debata o možném částečném přenesení klasických kulturních odvětví do virtuálního prostředí. Možnost opakovaného zhlédnutí, ale především možnost přímé komunikace s publikem se za časů nouze stala přijatelnou ba skoro nutnou myšlenkou.
Otevírá se tak, milí čtenáři, cesta nového virtuálního uchopení klasického umění? Nebo si raději koupit knížku a číst? Jako přímou reakci na současnou situaci vytvořil Český rozhlas Dvojka ve spolupráci se Světem knihy počin, který v původní myšlence mohl zaujmout jak širokou veřejnost, tak i cílovou skupinu kulturních fajnšmekrů. Vymysleli, a devátého dubna živě odvysílali, literárně-divadelní festival s názvem: „Ať žije divadlo! Ať žijí knížky!“
Rozhlasový literárně-divadelní festival na Dvojce
Prostřednictvím rozhlasového vysílání přenesli se posluchači do současného, koronavirem omezeného, světa osobností české divadelní a literární scény. Na rádiových frekvencích přiblížil se život herců, spisovatelů, ředitelů divadel i nakladatelů široké veřejnosti. Jak se vyrovnávají se vzniklou situací? Jaký dopad mají současná omezení na jednotlivá odvětví kultury z osobního pohledu lidí, kteří tuto oblast reprezentují?
Zároveň zavály v průběhu dvanáctihodinového maratonu rozhovorů na již zmíněné téma k uším veřejnosti realizované způsoby přiblížení klasického umění publiku prostřednictvím možností internetu i postřehy řešení nepříznivé situace. Hostem vysílání byl i ministr kultury Lubomír Zaorálek. A na závěr, každý z téměř třiceti hostů jmenoval knížku, kterou by si měl každý přečíst a doporučil jednu událost ze živé kultury, na kterou se těší.
V rámci rozhovoru týkající se možných řešení pomoci knižnímu trhu, představila spisovatelka Kateřina Tučková posluchačům tzv. Berlínský model, který spočívá v prodeji klasické literatury, lokálních průvodců, kuchařek i dalších knih prostřednictvím okénka v německých knižních obchodech.
Stejně jako jinde ve světě, i v České republice spustila se vlna živého vysílání koncertů, již zmíněných divadelních představení, online kin i virtuálních prohlídek galerií. Ve směsi účinkujících v rozhlasovém literárně-divadelním festivalu „Ať žije divadlo! Ať žijí knížky!“ vyprávěla kupříkladu Yvona Kreuzmannová o činnosti instituce PONEC – divadlo pro tanec, které po zpřístupnění svých představení živě komunikuje se sledovateli. Ředitel Divadla na Vinohradech, Tomáš Töpfer, informoval o projektu Hrajeme i v karanténě, který v reakci na současnou situaci vytvořili divadelníci z již zmíněného divadla. Jedná se o to, že každý večer v osm hodin vysílají záznam vybraného představení. Každý čtvrtek probíhá živý stream.
Rozhovory byly prolínány hudbou a dokonce, v případě herců Venduly Příhodové a Tomáše Matonohy, mohli posluchači slyšet i jejich novou píseň. Kromě muziky, hrálo se i divadlo! Nesmrtelné hlasy Spejbla a Hurvínka komentovaly současnou situaci.
Zajímá-li vás, milí čtenáři výše zmíněný počin hlouběji, nebo chybí-li vám náměty knih ke čtení, Český rozhlas archivuje obojí.
autorka: Libuše Pečenková