Na začátku nebylo nic a ulice Drahobejlova v Praze 9 zela šedivou prázdnotou. Potom přišlo sdružení Kultura jinak a proměnilo původní tovární halu komplexu Balabenka Point v multifunkční kulturní centrum podobné Meet Factory nebo Trafačce.

Kultura jinak funguje jako občanské sdružení již od roku 2001 a angažuje se ve všech směrech kulturního života od hudby a divadla po výtvarné umění a fotografii. Hlavní snahou bylo od začátku vybudovat stálé kulturní centrum, kde se budou moci realizovat nejen mladí umělci, ale i široká veřejnost.

Myšlenka se stává skutečností

Tato možnost se naskytla v roce 2007 za podpory společnosti Ugav s. r. o., která Kultuře jinak za přátelských podmínek dovolila využívat tovární halu na adrese Drahobejlova 15. Po vyklizení a úpravě interiéru dostala hala jednoduchý název Hala C a první akce nazvaná meziHra byla zahájena 16. listopadu. Výstava se setkala s velkým ohlasem a nové kulturní centrum se díky ní téměř okamžitě zapsalo do povědomí veřejnosti.

Divadlo, tanec i nákupy

V letech 2008–2009 byl program pestrý, centrum se zaměřilo především na mladou uměleckou scénu s originálním přístupem k umění. Výjimkou nebyli ani absolventi uměleckých akademií. Z akcí můžeme zmínit například Decentní taneční festival Turbulenci, Festival Nultý bod, Flying Sunday, Names fest nebo každoroční Trade show, kde jsou k vidění alternativní značky oblečení, nábytku a doplňků. Často se zde konaly i workshopy sítotisku pořádané amatérskými nadšenci. Rovněž v roce 2009 odpadly díky laskavosti  společnosti Ugav provozní náklady a zbylo tak daleko více financí na technické zaopatření, například světla a audiotechniku. Postupem času poznamenali umělci vnitřek haly mnohými performancemi, ať už šlo o graffiti na stěnách nebo nabarvenou škodovku.

Otevřený prostor

Hala C spolupracuje s několika dalšími sdruženími a společnostmi, jmenovitě třeba se Spitfire company, která funguje pod hlavičkou Bezhlaví o. s. a pořádaly se zde například vystoupení Nultý bod, Unicorn nebo Svět odsouzencův. Na rok 2010 je v plánu užší spolupráce a rozvíjení divadelních představení s Miřenkou Čechovou a Petrem Boháčem, kteří tvoří základ této skupiny.

Dále jmenujeme obecně prospěšnou společnost Cirk La Putyka, která do svých uměleckých projektů zapojuje krom herců i muzikanty a sportovce, nebo studentskou skupinu Kacířské nápady.

Co je v plánu?

I přes vyhrožování developerů můžeme do budoucna počítat s programem zaměřeným hlavně na divadlo (ve spolupráci s výše zmíněnými umělci) s různými workshopy a dílnami, například tancem, žonglováním, výtvarnou činností nebo i dílnami pro děti vedenými zkušenými lektory. Hala C je svým uspořádáním a velikostí vhodná i pro prostorově náročné taneční a divadelní projekty, jaké tvoří například skupina Decalagés.

11. prosince slavila „Halička“, jak jí její budovatelé důvěrně říkají, své oficiální druhé narozeniny narozeninovou párty ve western stylu. K vidění byla výstava obrazů Terezy Višňové, kreativní koutek nebo půlnoční cowboy boogie. Doufejme, že Kultura jinak bude mít možnost vychovat halu z batolete do minimálně pubertálního věku.

Kultura jinak

Více na www.kulturajinak.com