Červený nos
Dvojice Compagnie Due nejsou pouze v klaunském umění zběhlí, ale navíc i soběstační. Cirkus v jejich podání nepotřebuje zvířata, bohatě si poslouží fantazií publika.
Víc než klauni
Na začátku října zavítala do pražského divadla Alfréd ve dvoře klaunská dvojice Compagnie Due tvořená Andreasem Manzem z Německa a Bernardem Stöckli ze Švýcarska s představením Avanti. Produkce divadla slibovala nezapomenutelný zážitek zprostředkovaný mistry v oboru klaunérie. I přes počáteční obavy, zda se nebude jednat o staré ohrané klauny, mě představení pobavilo.
Krátké kabaretní výstupy byly zasazeny do zmenšené scény, kterou tvořily červené závěsy a černý tajemný prostor, ze kterého se náhle vynořovaly míčky, kolečka, samotní aktéři nebo jen části jejich těl. Klaunská čísla nebyla pouhými vtipnými anekdotami na téma „jsem nešika“, ale s pomocí žonglérských, hudebních, akrobatických a kouzelnických výstupů vytvořila soběstačné představení.
Hloupý a mazaný
Hlediště zaplněné ze čtvrtiny dětmi s nadšením pozorovalo příběh dvou mužů – hloupého a mazaného. Hloupému nic nevycházelo: violoncello nechtělo stát na svém místě, skákající míček se proměnil v tvrdou kouli a ani v láhvi s likérem pro něj nic nezbylo. Druhý klaun též mnoho chytrosti nepobral, ale měl tajné zaříkadlo skládající se z vyplazování jazyka, uhlazování vlasů a olizování zaříkaného předmětu. Hloupý se snažil zaklínadlo odpozorovat, zvlášť panáka likéru se mu zachtělo, ale jen mazanému se pokaždé podařilo vykouzlit chtěnou tekutinu ze zdánlivě prázdné láhve.
Představení Avanti balancuje na hraně komiky vznikající z opakování motivů, ze které však nesklouzávají do nudného samoúčelného přehrávání jedné situace.