Co když někdo potká mesiáše?
Román Můj bratr mesiáš, jehož autorem je Martin Vopěnka, vyšel v roce 2017. Většina děje se odehrává kolem roku 2170 v řeckých horách, kam se vystěhovalo mnoho Čechů, protože v Čechách se vlivem neúspěšného technologického řešení klimatických potíží drasticky ochladilo a nedalo se zde žít.
Scénárista a režisér Petr Odo Macháček si román zvolil jako inspiraci pro stejnojmennou hru. Divadlo Kámen, kde bude inscenace od června 2023 uváděna, tak pokračuje ve svém dlouhodobém záměru – ztvárňování nejsoučasnější české literatury. „Když při psaní hry vycházím z románu, je hra vždycky strašlivým zjednodušením knihy,“ říká scénárista a režisér. „Musím si vybrat jen setinu nebo tisícinu děje a přitom se pokusit zachovat nějakou podstatu, barvu, atmosféru. Vzniká divoká zkratka, která je zároveň doplněná o to, co umí nabídnout divadlo – především svobodné a při každém představení jinak motivované jednání herců.“
Hlavními postavami hry jsou zestárlý Marek, bratr mesiáše Eliho narozeného kolem roku 2100 v Holešovicích, a jen o trochu méně zestárlá Eliho milenka, punkerka Hana. Sám mesiáš už desítky let nežije. Marek a Hana organizují život Eliho následovníků, patří k hlavním osobnostem nově vznikajícího duchovního hnutí.
Starého Marka hraje Vít Macháček, kterému je 25 let. Téměř stejně starou Hanu hraje jen o málo starší Kristýna Suchá, slečnu z Dubrovníku enigmatická Lucie Zachovalová. „To, že starého mesiášova bratra hraje velmi mladý herec, je samozřejmě záměr. Je to jediné řešení, na které jsme přišli. Měl by ho snad hrát opravdu sedmdesátiletý muž? Myslím, že taková popisnost by nic zajímavého nepřinesla.“
Všestranné tvůrkyně a performerky sestry Haugenovy z norského Tromsø vytvořily pro inscenaci krátké videosekvence (pohybové i mluvené). Projekce s přírodními a technicko-dystopickými motivy je velkoplošná, ale svou podstatou minimalistická.
text: Petr Odo Macháček
Můj bratr mesiáš
Divadlo Kámen (Nekvasilova 2, Praha 8)
premiéra čt 15. 6., 19:30
nejbližší repríza pá 16. 6. 19:30