Odpovědnost zavazuje. Odpovědnost svazuje? Osvobozuje? Umrtvuje? Zatemňuje mysl? Otevírá mysl?

Když je někdo například mesiáš, má obrovskou odpovědnost. Protože je mesiáš, bylo mu dáno umět s ní dobře naložit, není z ní nervózní, není vystresovaný. Ale jak je na tom jeho rodný bratr a jak je na tom jeho partnerka, jeho milenka? Jim není dán nadpřirozený vnitřní klid. Oni se nemohou spoléhat na dokonalou intuici, jsou to jen „běžní“ lidé.

Marek se ve svých 72 letech poprvé v životě zamiluje. Je to od něho odpovědné? Hana má pro jeho zamilování jen částečné pochopení. Je to od ní odpovědné?
„Týjo, Marku, když něco řikal Eli, tak… Ale my teď máme odpovědnost, Marku!“ Tohle říká Hana, bývalá milenka mesiáše, který je už desítky let po smrti, jeho bývalému bratrovi Markovi. Oba jsou už v pokročilém věku a všechny ty dlouhé roky od mesiášovy smrti se starají o komunity jeho následovníků, vlastně o nově vznikající duchovní společenství, duchovní hnutí. „Když řekneš to samý, co von, nebude to, jako kdyby to řek von. A lidi potřebujou pravidla. Musíme jim je dát.“

Jak žít s odpovědností? Hana s ní žije trochu křečovitě, Marek zase možná až příliš uvolněně. Hana je vzorem odpovědnosti a pracovitosti, Marek vzorem svobody.
Když se starý Marek zamiluje do mladé masérky, Haně vůbec není jasné, co bude dál. Má Marek právo zamilovat se? A není to tak, že má dokonce povinnost jít směrem, kterým ho to táhne? Kdyby se zatvrdil a zamilování odmítl, bude ještě schopen autenticky vést společenství? Ale když bude věnovat čas a energii svému srdci, bude ještě schopen věnovat dost času své důležité práci? Nezůstane Hana s celou tou prací osamocená?

Jak dostojí Hana a Marek svým odpovědnostem? Podaří se jim to s glancem a šarmem, podaří se jim to upracovaně, nebo se jim to nepodaří vůbec?
Právě tyto a podobné otázky si pokládá Divadlo Kámen ve hře Petra Oda Macháčka Můj bratr mesiáš, která je inspirovaná stejnojmenným románem Martina Vopěnky. Hrají Kristýna Suchá, Lucie Zachovalová, Vít Macháček.

Vizuálně je hra založená na pěti velkých dámských taškách – kabelách různých barev. Nejistota Hany a Marka a určitá drzost či neomalenost jeho nové mladé milenky Natálie jako by byly kompenzovány různobarevným, pastelově laděným vyzařováním těchto kabel, jakýmsi jejich kouzlem, jejich hmatatelností, pevností, solidností.

text: Petr Odo Macháček

Můj bratr mesiáš
Divadlo Kámen (Nekvasilova 2, Praha 8)
so 18. 11. 19:30