Stále hledáme něco nového
Rozhovor s členkami českého tanečního souboru VerTeDance Veronikou Kotlíkovou a Terezou Ondrovou o dětech a dospělých.
Již několik let vedete taneční dílny pro děti. Jak dlouho tuto práci děláte a co vám přináší?
Děti jsme začaly učit už před dvanácti lety. Byly jsme ještě hodně mladé a nezkušené, ale moc nás to bavilo. Už od začátku jsme vedly kurzy společně, nejprve jedna vedla hodinu a druhá zastupovala korepetici. Pak jsme chvíli učily každá zvlášť a před třemi lety jsme dostaly nabídku od divadla Archa, kde jsme v rámci ArchaLab otevřely Kurzy kreativního pohybu pro děti. A co nám to přináší? Určitě radost a velkou zkušenost. Také nás inspirovaly, a proto vznikly projekty, kde vystupují děti i jako interpreti (The Brave, Třiačtyřicet slunce západů a Emigrantes).
Jak jste postupovaly při tvorbě divadelního představení Emigrantes?
Představení Emigrantes vzniklo na motivy knihy Emigrantes, kterou napsal Shaun Tan. Je to ilustrovaná kniha beze slov na bázi komiksu. Její příběh si může každý čtenář interpretovat podle sebe. Kniha má velmi silný vizuální dojem. K tomu jsme se inspirovaly skutečným příběhem Edy Manukjana, který zde vystupuje jako ústřední postava představení. Posbíraly jsme jeho dětské vzpomínky a zážitky., které si uchoval jako malé dítě.
Vaše vyjadřovací prostředky jsou v neustálém vývoji. V každém představení nabízíte divákovi odlišný žánr, pohybový slovník, dějovou linku, celkovou atmosféru. Kde hledáte inspiraci pro stálý vývoj?
Baví nás hledat něco nového. Inspiraci samozřejmě čerpáme také od choreografů, které zveme ke spolupráci. Každý přichází s něčím novým, každý nás posune o krok dál např. v interpretaci nebo nás ovlivní způsob, jakým přemýšlí a jak pracuje s interpretem, světelným designerem nebo hudebníkem…
Ve většině vašich představení tančí převážně ženy. Nechybí vám spolupráce s tanečníky – muži?
To, že se v našich představeních vyskytují převážně ženy, je asi dáno tím, že na začátku jsme pracovaly jen s Veronikou na duetech. Postupně jsme zvaly i další tanečníky a teď skoro v každém představení vystupuje alespoň jeden muž nebo chlapec…
Jaký druh práce předcházel výsledné choreografii Transforma, kterou s vámi vytvořila izraelská choreografka Maya Lipsker?
Na začátku zkoušení projektu Transforma jsme hodně improvizovaly. Hledaly jsme různé pohybové principy a hodně pracovaly na charakterech postav. Když tato fáze skončila, už jsme se tvůrčího procesu tolik neúčastnily. Téměř veškeré pohyby nám vytvořila Maya.