Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Od té doby se tento den slaví po celém světě a k letošním oslavám se tradičně připojuje i pardubická GAMPA a Divadlo 29.

Umění má mimo jiné zkoušet nacházet nové, neprošlapné cesty. A vy máte možnost být přímo u toho, když něco nového vzniká. Během odpoledne budete moci společně se skladatelem a umělcem Ianem Mikyskou v GAMPĚ zažít, jaké je to „psát chůzí“. Zdánlivě prostá chůze je totiž zdravá nejen pro tělo, ale i mysl. Chůze kombinovaná se psaním pak současně pomůže procvičit jemnou motoriku zápěstí. Co bychom si nalhávali, u večerních přípitků na zdraví umění jako když najdete.

Ještě před tím, než v Divadle 29 vypukne koncertní série plná nevšedních spojení, výtvarný umělec a tvůrce mnoha oceňovaných publikací David Böhm v GAMPĚ představí svou nejnovější knížku pojednávající o čase. To, že to nebude jen tak obyčejná prezentace, je už předem jasné.

A to nejlepší na konec. Na oslavu narozenin umění zahrají v premiérových duech všestranní performeři Petr Nikl & Petr Válek, hudebnice Dorota Barová & Ursula Sereghy a muzikanti Ondřej Ježek & Säkkikangas. Tak vše nejlepší, milé umění!

Jsou-li Pardubice mimo vaše trajektorie, porozhlédněte se, zda se 17. ledna váš oblíbený klub, divadlo či galerie k oslavám také nepřipojí. A pokud ne, možná je to příležitost, abyste jednu takovou menší oslavu narozenin umění uspořádali vy sami.

text: Šárka Zahálková

Art’s Birthday 2024
GAMPA Automatické mlýny 1963, Pardubice
st 17. 1. 14:00