To, že se v pardubické kultuře dějí velké věci, aktuálně nelze přehlédnout. Areál Automatických mlýnů dokončuje svou transformaci v nový kulturní a společenský bod. Své sídlo do něj přesouvá i pardubická GAMPA – Galerie města Pardubic. Ta ve dnech 29. září. – 1. října 2023 v rámci slavnostního otevření představí unikátní výstavní projekt Mlýnský ostrov, kterým započne novou éru.

Výstava, na kterou se galerii podařilo získat podporu Norských fondů a Ministerstva kultury ČR, vychází z kontextu místa a v postupných krocích se na ní pracuje již více než rok.

„Mlýnský ostrov zkoumá, jak současnou uměleckou řečí převyprávět příběh Automatických mlýnů, které během deseti let prošly proměnou z mlynárenského provozu do kulturního, společenského a vzdělávacího centra. V tomto procesu hrálo důležitou roli zapojení občanů a nezávislé umělecké scény. Mlýnským ostrovem chceme tento příběh připomenout a současně jej usadit do širších celospolečenských kontextů,“ říká spolukurátorka výstavy Šárka Zahálková.

Kromě lokálního tématu je atraktivní i výběr umělců a umělkyň, kteří na výstavě participují. Jde o řadu výrazných jmen současné scény, zajímavější o to, že každý z nich se pohybuje na žánrově odlišné pozici. Na Mlýnský ostrov dopluje například umělecké duo David Böhm a Jiří Franta, spisovatel Ondřej Buddeus, umělkyně a ilustrátorka Kristina Fingerland či skladatel Ian Mikyska. I další zapojená jména jsou důkazem, že Mlýnský ostrov přinese na scénu svěží a neotřelou spolupráci. Jedno je jasné – napsat si na konec září do diáře velký nápis PARDUBICE by mělo být letos kulturní samozřejmostí.

text: Valentýna Šatrová