Festival designové tvorby Czech Design Week zakončil v neděli 4. září svůj 9. ročník v pražské Výstavní síni Mánes vyhlášením cen Czech Design Award, které se zaměřují na ocenění talentovaných designérů a tvůrců.

Cenu v kategorii Objev roku udělila letošní porota festivalu sklářské umělkyni a studentce pražské AVU Pavlíně Šváchové, která ve své tvorbě balancuje na hranicích designu a volného umění. V kategorii Best of Design za nejzajímavější designový produkt si cenu odnesla značka Space of Space bratrů Jakuba a Martina Klimešových, kteří na festivalu Czech Design Week představili své ohýbané kovové stolky Jupiter.
Za Nejlepší instalaci, která se v rámci letošního festivalu prezentovala, si cenu odneslo duo Mikolášková&Drobná, pod kterým tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná. Designérky představily střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která je inspirovaná průkopnicemi designu z přelomu 19. a 20. století.

Letošní čtrnáctičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, teoretiků designu, pedagogů a zástupců kulturních médií rozhodovala skrze anonymní hlasování během průběhu festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, a to studiu ADEMI, pod kterým tvoří módní kolekce designérka Adéla Mitrengová a které na festivalu představilo sladkou kolekci doplňků Candy Shop.
Cenu festivalu, která je udělována organizátory designové přehlídky, získalo STUDIO 3 módních návrhářů Venduly Menšíkové, Jana Syrovátky a Václava Černého, kteří společně studují na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Zvláštní uznání festivalu si pak z letošního devátého ročníku odnesla česká rodinná značka Triant, která dlouhodobě spolupracuje s českými designéry a podporuje zejména začínající tvůrce a studenty.

Devátý ročník přehlídky designu Czech Design Week, který ve dnech od 2. do 4. září zavítal do pražské Výstavní síně Mánes, představil přes sto vystavujících z řad předních designérů i začínajících tvůrců a studentů, kteří během festivalu představili své nové kolekce. Na letošním ročníku převažovala zejména sklářská tvorba, organizátoři festivalu tím chtěli upozornit na náročné období, které čeká český sklářský průmysl, jenž je jednou z oblastí nejvíce zasažených současnou energetickou krizí.

Dlouhodobý cíl festivalu Czech Design Week směřuje zejména k podpoře začínajících designérů a také mladých studentů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí.


POROTA CZECH DESIGN AWARD
Bára Alex Kašparová / šéfredaktorka Artikl
František Jungvirt / designér, UMPRUM
Ilona Karásková / šéfredaktorka MILE
Jen Kratochvíl / ředitel bratislavské Kunsthalle
Klara Beverly / vydavatelka Marie Claire a XANTYPA
Květa Čulejková / architektka, designérka, Design Cabinet CZ
Lenka Žižková / zakladatelka Design Cabinet CZ
Lukáš Spilka / módní návrhář, ředitel We’re Next
Michal Kučera / novinář
Michaela Kramárová / šéfredaktorka Heroine
Petr Jansa / šéfredaktor ESENCE
Petr Kotík / zakladatel °Amazing Places
Tomáš Otta / magazín Selected

SEZNAM VYSTAVOVATELŮ CZDW 2022: https://www.czechdesignweek.com/#exhibitors

O CZECH DESIGN AWARD
Czech Design Award vzniklo za účelem ocenit a podpořit vycházející talenty a studenty designové či umělecké tvorby, ale také etablované umělce, designéry nebo začínající studia, značky či startup projekty. Ocenění umělci tak získají také možnost představit svou tvorbu na jednom ze zahraničním festivalu a to v rámci spolupráce s partnerskými zahraničními Design Weeky. Ocenění Czech Design Award navrhl a realizoval František Jungvirt. Limitovaná edice váziček na jeden květ vznikla exkluzivně pro Czech Design Week. Jako cenu si ji odnesou ti nejlepší designeři, firmy či studia. Cena již není jen těžítko lapací prach na poličce, ale funkční kus skla, který je součástí designérova stolu. Jeho každodenní radostí, cenným darem, který neztrácí hodnotu.