Rezervujte si čas na jedinečný filmový zážitek! Festival Book the Film je filmovým maratonem studentských a amatérských krátkých filmů, který pořádá Městská knihovna v Praze. Krátký film dokáže odvyprávět zajímavé originální příběhy, někdy k pobavení, jindy k zamyšlení a s překvapivou nápaditostí. Přesvědčit se o tom můžete v sobotu 15. října v kinosále Ústřední knihovny.

Filmový festival Book the Film se letos uskuteční již po šesté. Poprvé proběhl v Domě čtení jako happening filmových nadšenců z řad amatérských filmařů a následující dva roky se autoři setkávali nad svými filmy v kavárně Liberál. Festival se ale postupně rozvinul. Mezi soutěžními snímky se čím dál častěji objevovaly nejen amatérské, ale i studentské filmy a tak se organizátoři rozhodli přesunout filmovou přehlídku z útulných sálů kavárny do profesionálního kinosálu v Ústřední knihovně. Kavárně Liberál ale zůstali věrní a každý rok tam v předvečer filmové přehlídky probíhá slavnostní zahájení festivalu s doprovodným programem. Jelikož Book the Film propojuje ve svém názvu knihu a film, mezi čestnými hosty bývají také literáti (Jan Štolba, Alžběta Luňáčková, Jan Kunze, Klára Šmejkalová, Natálie Dočekalová aj.). Letošním hostem na zahájení bude spisovatel a scénárista Marek Šindelka, který za svůj scénář k filmu Okupace získal Českého lva. Nejen o tomto filmu a scénáristice, ale také o psaní komiksů budou moct návštěvníci s Markem diskutovat a poslechnout si jeho autorské čtení.

Hlavní festivalový den je tradičně smršť filmů rozdělených do tematických bloků. „Jaká témata nás čekají, je vždy překvapení. Necháváme tvůrcům volnou ruku a podle toho, jaké filmy se nám sejdou, je rozčleníme do tematických bloků. Je to vždycky velmi napínavé. Letos se nám přihlásilo třicet filmů, které postupně nakoukáváme,“ říká Jarka Dvorská, hlavní organizátorka a duše celého festivalu. Slavnostní zahájení festivalu s doprovodným programem proběhne 14. října v 19 hodin v Kavárně Liberál. Samotná přehlídka soutěžních filmů pak o den později. Více informací naleznete na webu mlp.cz/bookthefilm

text: Vendula Bednářová, Jaroslava Dvorská

Book the film
Městská knihovna – Malý sál
(Mariánské nám. 1, Praha 1)
14. a 15. 10.