anime_seinem_black_lagoonVíte, co je to Seinen, Šódžó nebo třeba cosplay? Že nevíte, která bije? Nevadí. Ráda vás seznámím.

Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny stylem manga. Pochází z Japonska, kde je také nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickou kresbou postav a pozadí. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, tedy například Seinen je určeno převážně teenagerům (např. Cowboy Bebop) a Šódžó zase teenagerkám. Šódžó má dále podkategorii Mahó Šódžo, což jsou příběhy speciálně o magicky nadaných dívkách.

Můžete tedy vidět anime romantické, detektivního nebo psychologického ražení, pro děti a dokonce existuje i anime pro ženy v domácnosti. Stačí si jen vybrat. Ale zaměřme se na tvorbu pro dospělé. Mezi nejznámější (a nejlépe hodnocená) díla u nás patří třeba Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Hrob světlušek, Akira nebo Federace šedokřídlých. Každé anime se vyznačuje specifickými rysy, které udává sám tvůrce. A v tomto případě můžeme mluvit o tvůrci jako o umělci.

Nejznámější animátorské filmové studio, které se zabývá distribucí a tvorbou anime, je určitě Studio Ghibli. Někdy se mu přezdívá japonské studio Disney podle podobné míry popularity jeho děl v Japonsku. Stejně tak jako Disney, tak i Ghibli se vyznačuje specifickou kresbou. Z bran tohoto animátorského studia spatřily světlo světa celovečerní filmy nejen pro děti, Princezna Mononoke (s českým dabingem jste mohli vidět na ČT 2), Cesta do fantazie běžela dokonce i v kinech. Nebo třeba drama z období druhé světové války Hrob světlušek. Novinkou je Ponyo on the Cliff.

Anime je zajímavé nejen provedením, ale hlavně obsahem. I pohádky určené primárně dětem dokáží oslovit dospělého. Inteligentní příběhy s přemírou fantazijních prvků v prvotřídním provedení, pro nás tak exotické kresby. A co teprve tvorba určená dospělým. Úvahami o existenci člověka se správné japonské anime jen hemží. Japonští tvůrci také s oblibou používají témata nových technologických možností a jejich vlivu na člověka.

A cosplay? To už je jen třešinka na dortu pro opravdové fajnšmekry, kteří anime a mangou žijí. Jedná se o soutěž v převlecích oblíbených hrdinů. Cosplay můžete vidět třeba na Animefestu, který se rok co rok koná v Brně. Letos se konal Animefest 1. října a datum Animefestu pro rok 2010 už je také k mání. Pokud vás anime zaujalo a chcete se o něm dozvědět víc, určitě zavítejte ve dnech 7. – 9. května do Brna. Třeba se tam potkáme.