Na starobylém hradě Křivoklát se letos v létě koná již třetí ročník filmového festivalu zaměřeného na specifický žánr filmu noir.

O tom, čím vším je festival pro diváky zajímavý i co konkrétně by si v rámci aktuálního ročníku neměli nechat ujít, hovoří dramaturg a spolutvůrce programu, vyučující na Katedře divadelních a filmových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci, Mgr. Milan Hain Ph.D.

Noir Film Festival je svým žánrovým zaměřením v českém prostředí unikátní, jaké jsou reakce návštěvníků na kulturní akci tohoto typu?
Reakce na program – alespoň ty, které se ke mně dostávají – jsou velmi pozitivní. Myslím, že návštěvníci oceňují vyhraněnou dramaturgii, která jim nabízí jinak jen těžko dostupné či přímo raritní filmy. Jako velké lákadlo určitě funguje i dějiště celé akce, a sice hrad Křivoklát, který festivalu propůjčuje výjimečnou atmosféru.

Letošní ročník festivalu je již třetí v pořadí, mohou návštěvníci očekávat nějaké změny či novinky oproti předchozím letům?
Festival je stále dominantně zaměřený na americké filmy noir ze 40. a 50. let, které letos doplní výběrové sekce československých a francouzských snímků. Novinkou bude sál věnovaný televizním filmům z archivu České televize, který nabídne například skvělou kriminálku z poloviny 70. let Sám proti městu s Karlem Högerem a patronkou letošního ročníku NFF Hanou Maciuchovou v ústředních rolích. Oproti loňsku bude výrazně bohatší i doprovodný program, v rámci nějž se mohou návštěvníci těšit třeba na inscenaci divadelní hry Leni s Vilmou Cibulkovou nebo na bohatou hudební produkci.

Máte vy osobně mezi letos promítanými filmy nějaké favority, filmy, které byste divákům doporučil?
Jako spoluautor programu si stojím za všemi filmy, které jsme pro letošek vybrali. Dokonce jsem přesvědčený, že třetí ročník se nám dramaturgicky vyvedl zatím nejlépe. Přesto si dovolím několik titulů vyzdvihnout, jakkoliv je to vůči těm ostatním nespravedlivé. V první řadě je to miniretrospektiva geniálního Orsona Wellese, od jehož narození letos v květnu uplynulo sto let. Z jeho filmografie uvedeme čtyři díla včetně slavného Doteku zla a adaptace Kafkova Procesu. Dále rozhodně doporučuji celou sekci tzv. gotického noiru, u které můžu slíbit, že se bude výborně doplňovat s atmosférou hradu. Mimořádně hrdý jsem na to, že se nám podařilo získat práva na úžasný francouzský lupičský film Rvačka mezi muži, kterému bude vyhrazena jedna z večerních projekcí na hradním nádvoří. A konečně vítané odlehčení od všech těch temných příběhů o zločinu a vášni nabídnou noirové parodie. Nebude mezi nimi chybět například komedie s bizarním názvem Mrtví muži nenosí skotskou sukni, která rafinovaně prokládá scény se Stevem Martinem se záběry převzatými z dvou desítek klasických filmů noir 40. let. ∞


Noir Film Festival
www.noirfilmfestival.cz
20.—23. 8. • Hrad Křivoklát