Hype jménem Moderat
Proč chodit na Moderat, když jdou všichni na Moderat? To není ten důvod.
Že jsou Moderat z Berlína, ví asi každý, kdo tenhle pojem někdy slyšel. Město klubů, kam vás pustí, jen když se jim líbíte, patra přeplněná elektronickou hudbou a puls skoro nekonečných večírků. Ale taky najednou nové město bez hranic a zdí. Jestli o vaší tvorbě vypovídá místo, ve kterém žijete nebo tvoříte? Nejvíc. Tento fakt udává už určitý status quo. A Moderat jej naplňuje velmi konkrétně…
Skamaraďte tři šikovné berlínské kluky, a máte se na co koukat. A ve stejném poměru i co poslouchat. Gernot Bronsert a Sebastian Szary se spolu potkali krátce po pádu berlínské zdi. V době, kdy se spousta z nás teprve rodila, už tihle dva vymetali večírky, který byly divoký a kyselý. Scéna byla ilegální a nám se o něčem, co jsme měli možnost zhlédnout 16. června 2016 ve Velkém sále Lucerny, ještě ani nesnilo. A asi ani jim.
Gernot a Sebastian nemají rádi škatulky. Kdybyste ale hodně chtěli, poslechnete si od nich něco mezi veselým metalem, tvrdým rapem a ambientním country. Gernot a Sebastian prostě nemají rádi škatulky. A mají smysl pro nadsázku. Jedním z důvodů, proč jsou dneska tam, kde jsou, je i jejich výdrž. Jako Modeselektor spolu začali hrát v roce 1996 a o tři roky později podepsali první kontrakt. Na plnohodnotnou desku ale nechali fanoušky čekat až do roku 2005, kdy vydali na svém domácím labelu BP Control album Hello Mom! V té době už nebyl neznámý ani pojem Moderat. Se Saschou Ringem, tedy Apparatem, se potkali už v roce 2002 a vzniklo z toho EP Auf Kosten der Gesundheit. Pak si zase každý jel to svoje, a protože se zalíbili frontmanovi trochu známější formace se jménem Radiohead, pozval je Thom Yorke na společnou tour. Tu si užili na poznaňském a pražském koncertu s 09 v posledním dvojčíslí roku. Dovedla bych si je představit i společně s Massive Attack, ostatně jejich projekce, ve kterých promlouvala čísla a fakta, mi koncert Massive Attack, který jsem v listopadu 2009 ve stejném sále viděla, hodně připomněl.
Dalo se očekávat, že Moderat budou jedním ze stěžejních audiovizuálních zážitků této sezóny. To pořád ale není ten důvod, proč na ně chodit. Od začátku jsou v hávu určitého hypu, který je ale po zhlédnutí více jak 100 minutového setu docela jednoznačně odůvodněn. Dramaturgie projekce korespondující s hudbou je jedno dlouhé představení, které díky poměrně přívětivému zvuku v sále Lucerny koresponduje i s prožitkem. Stačí ve správný moment posvítit reflektory do masy a strhne se aplaus. Funguje to. Správná frekvence jednotlivých hudebních sekcí, správné tempo BPM, promyšlená projekce, která se najednou promění v 3D síť červených linií obestupujících celé pódium. Tuhle hru Moderat umí, a proto ji ani nemusí rušit svou image, kterou ponechávají v siluetách sebe, a díky černé barvě splývají s prostorem – a akorát jej dynamicky v rytmu narušují svými pohyby. Vizuál gradující v momentech, kdy vrcholí hudební pasáže. A dav, který už ten vrchol očekává. Motivy vesmíru, což je teď docela trendy – obíhající planety, data a fakta, všechno tohle dali ke zhlédnutí. A, jak je vhodné k nepovrchní hudbě, i k zamyšlení. Silně fungovalo i jednoduché střídání světla zleva a zprava, které na scénu doslova přineslo dva úhly pohledu.
Moderat má bezpochyby všechny atributy, i super merch, které dokážou vyvolat hype. Do toho se ale dnes skrze dobře naplánované kampaně není těžké dostat. Těžké je se v něm udržet a ještě ukazovat progres. A protože Moderat nejsou jen dobře promyšlenou párty, kterou si užije každý se správným typem obrouček, ale dotažená audiovizuální smršť vědomého přístupu k hudbě, prostoru a divákům, tříbená mnoho let a zhmotněná novým albem III, stálo za to na Moderat do Lucerny 16. června zajít. ∞