Oblečená ve flanelovém pyžamu na gauči a po několikáté sklence červeného vína poslouchá „slaďák“ o tom, že „více sama už nechce být“. Pokaždé, když se dívám na úvodní scénu z Bridget Jones, uvědomím si, že jediný rozdíl mezi námi je ten, že já piji víno bílé. Teď popravdě: kdo z vás si už ve své slabé emocionální chvilce na Bridget nezahrál? Láskami, touhami, odloučeními, rozchody se nechali inspirovat umělci populární hudby, kteří nás obohatili o stovky romantických písní. A pro případ, že by snad někoho přepadla nepřekonatelná touha si některou z nich pustit, jsem vybrala deset nejlepších. Příjemný poslech!

All By Myself složil a nazpíval americký zpěvák Eric Carmen v roce 1975. Ve skladbě, která se dočkala několika desítek coververzí, byla použita druhá věta koncertu pro klavír č. 2 C dur Sergeje Rachmaninova. U nás vešla ve známost pod názvem Můj bratr Jan s textem Zdeňka Borovce, věnovaná památce Jana Palacha, v podání Karla Gotta. O nejpůsobivější cover a vokální projev se postarala v roce 1996 Celine Dion.

Americká zpěvačka Dolly Parton napsala I Will Always Love you v roce 1973 po rozpadu svého několikaletého profesního a milostného vztahu s country legendou Porterem Wagonerem. V popovém světě ji proslavila Whitney Houston roku 1992. Soulová balada z Osobního strážce, se kterou vyhrála Grammy a American Music Award, se stala jejím nejslavnějším a nejprodávanějším hitem.

Během rozvodu Björna Ulvaeuse s Agnethou Fältskog vznikl další z evergreenů švédské skupiny ABBA. The Winner Takes It All s původním názvem The Story of My Life od roku 1979 nazpívala řada zpěvaček od Mirreile Mathieu přes Helenu Vondráčkovou až po Susan Boyle. V roce 2006 s ní ABBA zvítězila v anketě Britain’s Favourite Break-Up Song.

Hungry Eyes amerického zpěváka Erica Carmena zazněla poprvé v roce 1987 v Hříšném tanci. Je dílem Johna DeNicola a Franka Previta, jež jsou autory další slavné písně z filmu (I’ve Had) The Time of My Life. Obě obsadily na několik týdnů přední příčky americké i britské hitparády.

http://www.youtube.com/watch?v=PUwl2jB4Ivo

Nejúspěšnější hudební pecka kanadského zpěváka Bryana Adamse (Everything I Do) I Do It For You se v roce 1991 objevila na soundtracku k filmu Robin Hood: Král zbojníků a na jeho albu, kterého se prodalo přes deset milionů. Autoři Michael Kamen a Robert John „Mutt“ Lange spolu s Adamsem za ni vyhráli cenu Grammy a obdrželi nominaci na Oscara za nejlepší filmovou píseň.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGoWtY_h4xo

It Must Have Been Love v roce 1987 napsal člen švédského dua Roxette Per Gessle. Původně nazvaná Christmas for the Broken Hearted vypráví o osamělém zimním dnu po rozchodu. Celosvětovou popularitu získala píseň o tři roky později, kdy zazněla ve filmu Pretty Woman.

R&B baladu You Are Not Alone z roku 1994 vytvořil pro Michaela Jacksona americký zpěvák a producent Robert Kelly. Text o lásce, odloučení a izolaci, napsaný na základě Kellyho osobních prožitků, byl v té době Jacksonovi velmi blízký. Singlu se prodalo přes deset milionů kopií a stal se zpěvákovým posledním vítězným hitem v americké hitparádě.

Kanadský písničkář Leonard Cohen složil Hallelujah v roce 1984. Po počátečních nevelkých ohlasech se stala oblíbenou díky svým coververzím. Těch je na tři sta v různých jazycích. Do svého repertoáru ji zařadili například John Cale, Jeff Buckley, Bon Jovi, Rufus Wainwright či Alexandra Burk. Diváci ji mohli slyšet též ve filmech a talentových soutěžích a právem je nazývána jednou z nejslavnějších písní všech dob.

Falling Slowly společně napsali Markéta Irglová a Glen Hansard. Nahrávka se v roce 2006 objevila na albu Hansardovy kapely The Frames a společném albu s Irglovou. Oba muzikanti, jejichž vztah nebyl jen čistě profesní, si zahráli hlavní role ve filmu Once. Falling Slowly, která v irském snímku zazněla, byla v roce 2008 oceněna Oscarem za nejlepší filmovou píseň a nominována na Grammy.

Autorem hitu Davida Kollera Chci zas v tobě spát je hudební skladatel a textař Oskar Petr, jenž se při psaní nechal inspirovat láskou ke své ženě. Skladba vyšla v roce 1993 na Kollerově debutovém albu. O devět let později ji kapela Lucie spolu s Českým národním symfonickým orchestrem zahrála při svém velkolepém koncertě ve Státní opeře. V této akustické verzi se stala jednou z nejhranějších v českých rádiích, a jelikož je mezi posluchači stále žádaná, sám zpěvák ji nevynechá na žádném ze svých vystoupení.

http://www.youtube.com/watch?v=gGCh3iWYosY