Nakladatelé i knihkupci se od vyhlášení nezáviděníhodné situaci. Nejinak je tomu v soutěži o nejlepší knižní design, která se koná už od roku 1965. Vyhlášení těch nejkrásnějších českých knih totiž probíhá tradičně v dubnu, za účasti grafiků, ilustrátorů, nakladatelů i široké veřejnosti.

V letošním roce se proto organizátoři soutěže rozhodli zveřejnit výsledky poprvé online – pomocí videa, které odhalí vítězné knihy 55. ročníku soutěže. „V současném stavu jsou nakladatelé, knihkupci i tiskaři vystaveni velkým problémům. Proto nechceme zveřejnění výsledků zavedené soutěže knižního designu nijak zásadně odkládat a doufáme, že i tímto způsobem podpoříme zájem o krásné knihy,“ vysvětluje tajemnice soutěže Eliška Boumová. Video bude zveřejněno ve středu 27. května na webu, Facebooku a Instagramu Nejkrásnější české knihy roku. Autory konceptu jsou grafici letošního ročníku, Štěpán Malovec a Martin Odehnal, spolu s umělcem Jakubem Jansou.

Po ceremoniálu putuje kolekce vítězných knih po výstavách, galeriích a veletrzích, aby se dostala k tomu nejdůležitějšímu – svému čtenáři. Letos se měla odehrát velká výstava v letohrádku Hvězda, v plánu bylo představit nejkrásnější knihy nejen z české soutěže, ale také z Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Koncept výstavy byl postaven na zkoumání subjektivity při posuzování krásy a hledání jejích objektivních měřítek. V nastálé situaci je konání výstavy stále otázkou, čtenáři ale ani tak nepřijdou o možnost se s nejkrásnějšími knihami setkat, ať už formou dlouhodobé expozice, či pop-up výstavy na podzim.

text: Aneta Křižková