Každý rok se do Prahy sjíždějí nejvýznamnější literáti z celého světa. Publiku se představují rámci mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, literárního svátku s dlouholetou tradicí, který letos na Nové scéně Národního divadla od 6. do 10. června oslaví 20. výročí.

Kořeny této události sahají do Londýna 70. let, kde se konala autorská čtení spisovatelů ze střední a východní Evropy, kteří byli ve svých zemích pronásledováni. Byl zde přítomen i Michael March, básník a nynější prezident festivalu, který po roce 1989 přenesl tuto tradici do Prahy. Poprvé se festival konal v roce 1991 ve Valdštejnském paláci, kde se setkalo dvacet českých spisovatelů, kteří stáli v opozici proti minulému režimu. Od té doby v rámci festivalu vystoupilo na sedm stovek českých i zahraničních autorů.

Každý ročník má své téma. Ten letošní má téma „Kacířství a rebelie“ a odráží se také v motivu, který doprovází všechny festivalové materiály. Je jím obraz od Toyen „Polykači mečů“ z roku 1925. „Každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem. Revolta neznamená revoluci, ale pokus oponovat vládnoucí ideologii, státní propagandě a převládajícímu způsobu myšlení,“ říká prezident festivalu a básník Michael March. Tímto tématem festival reaguje na oficiální výzvu UNESCO k dialogu mezi náboženstvími, duchovními tradicemi a humanistickými směry.

Téma je zřetelné i ve výběru autorů, kteří letos přijali pozvání. Představí se tři z nositelů Nobelovy ceny za literaturu. Z Německa přijede rumunská rodačka Herta Müller, která svá díla věnuje utiskovaným menšinám. Představí se také čínský spisovatel žijící ve francouzském exilu, první čínský nositel Nobelovy ceny, Gao Xingjian. Jeho kniha Hora duše vyšla letos v Nakladatelství Academia v překladu Denise Molčanova. Třetím nositelem Nobelovy ceny, jenž na letošním ročníku vystoupí, je karibský básník Derek Walcott, v České republice dosud nepublikovaný. K příležitosti festivalu mu zde vyjde jeho kniha básní. Českého vydání se dočká i kniha básní německého intelektuála a kritika Evropské unie Hanse Magnuse Enzensbergera i nejnovější kniha básní Michaela Marche. Z Alžírska přijede vynikající autorka Assia Djebar, která ve svém díle promlouvá hlasem muslimských žen. Stala se první ženou přijatou do francouzské Akademie. Ze severní Afriky přijede také egyptský básník Bahaa Taher, dalším francouzsky píšícím autorem je Fernando Arrabal, jehož díla provokují vzdorem proti „normalitě“.

Z amerických autorů se představí Peter Matthiessen, který na slavnostním zahájení festivalu obdrží cenu Spirose Vergose Za svobodu projevu, jež nese jméno po řeckém spisovateli a diplomatovi, který otevřeně vystupoval proti vojenské diktatuře v Řecku. Zúčastní se také známý spisovatel Iain Banks a mladý autor John Wray.

Na festivalu vystoupí také čeští autoři – Michal Ajvaz a Radka Denemarková, která představí svůj nový román Peníze od Hitlera.

V rámci festivalu proběhnou nejen autorská čtení a diskuze na Nové scéně Národního divadla, ale také autogramiády autorů. Kromě ceny Spirose Vergose Za svobodu projevu se bude udělovat také ocenění Rytíř kultury pro mecenáše kultury a umění a rovněž Cena Waltera Sernera za nejlepší povídku na téma „Život je hledání“, kterou festival vypsal pro studenty středních škol.

Festival spisovatelů na svých webových stánkách www.pwf.cz nabízí obsáhlou databázi biografií i úryvků z děl mnoha světových spisovatelů i videa z minulých ročníků festivalu, který bude i letos vysílán živě. Zároveň několikrát týdně zveřejňuje novinky ze světa literatury.

Festival spisovatelů Praha
6.–10. 6. 2010, Nová scéna Národního divadla. Podrobný program na www.pwf.cz.
Rezervace vstupenek: vstupenky@pwf.cz