Kdo jednou viděl norskou skupinu Jaga Jazzist, těžko jejich strhující vystoupení dostane z hlavy. Lídři nu-jazzu valí do posluchačů neskutečné množství melodií a energie, která je nabudí na několik měsíců dopředu. Šéfredaktorka časopisu Report Jana Kománková a Djka IM Cyber je viděly jednou, Josef Sedloň z Rádia 1 dokonce hned dvakrát. Jak se jim Jaga Jazzist líbili?

Co říkáš pojetí nu-jazzu norské skupiny Jaga Jazzist?

IM Cyber: Mám slabost pro norskou hudbu obecně – bývá přiměřeně temná, ledově chladivá a zároveň velmi hluboká a citlivá. Tyhle všechny stránky silných emocí nabízí v záplavě not a neotřelých harmonií i Jaga Jazzist; proto mě před lety tak uhranuli.

Josef Sedloň: Je to unikátní, silná energie, která vynikne hlavně naživo.

Jana Kománková: Jde to – nevadí mi, ale sama je nevyhledávám :-)

Jaga Jazzist v Česku dosud koncertovali dvakrát – na festivale Open Air Field a před pěti lety v Akropoli. Byl(a) jsi na některém z těchto koncertů a jak se ti líbil?

Josef Sedloň: Viděl jsem oba a je to fenomenální, strhující!

Jana Kománková: Na tom prvním jsem chvíli byla – ta parta budí respekt.

IM Cyber: Viděla jsem je na Open Air Fieldu, tam jsem se s nimi vlastně seznámila. Plné pódium nazrzlých blonďáků, kteří na svých nástrojích vyráběli neskutečné množství energie, byl fantastický zážitek pro uši, oči i pohybový aparát.

Během koncertu tato parta devíti Norů vystřídá až 33 nástrojů. Dovedeš si to vůbec představit?

Josef Sedloň: Dovedu :-)

IM Cyber: Umím – bude to jazzda.

Jana Kománková: Kdybych si neuměla představit 33 hudebních nástrojů pohromadě, nemohla bych, myslím, dělat tuhle práci.

Jakou jejich desku máš nejraději a proč?

Jana Kománková: Nevím.

Josef Sedloň: Asi What we must – zde mají delší kompozice, které skvěle gradují.

IM Cyber: Upřímně, nemám ani jedno. Některé kapely si člověk radši vychutnává pouze v živém podání. Občas si je připomene záznamem na YouTube a to mu ke vzpomínkám na minulý a těšení na budoucí koncert stačí. Ale je dost možné, že mě po jejich březnovém koncertě v „Akráči“ uvidíš u stolu s cédéčkama, jak se přesvedčuji, že jedno album do domácnosti stačí.

Navštivte webovou stránku koncertu Jaga Jazzist v Praze a vyhrajte jejich nové CD One-Armed Bandit.

http://cnfrnc.cz/jagajazzist