na okraji | Všechny zvuky světa
Déšť. Cvrčci. Vlaky. Polární záře. Včely. Neptun. To všechno si můžete poslechnout. Třeba teď hned.
Není totiž nic veselejšího, než si při slunečním dni pustit nahrávku deště (rainymood.com) a pak sebe samu zmást při oblékání na sraz s kamarády. Nebo si v zimě poslechnout cikády, jejichž zvuk mne automaticky transportuje do rozpálených skal nad mořem.
Poslední dobou si do uší mnohem častěji než dřív pouštím nahrávky odjinud než ze studií, z přírody, z ulic, z vesmíru. Jak jinak definovat termín field recordings?
Vyhledávat se vám bude na internetu snadněji v angličtině než češtině, ale i přes poměrně bohaté spektrum výsledků, ke kterému se dostanete, bych vaší pozornosti ráda doporučila Chrise Watsona a jeho poslední album El Tren Fantasma (Vlak duchů), skupinu field recording na soundcloud.com nebo The Freesound Project. Dalším dobrým heslem je i „soundscape“, tedy zvuková krajina, kde najdete několik českých autorů, zajímavých článků a projektů. Třešničkou na dortu už je pak akustická ekologie, bioakustika a etnomuzikologie.
Pokud vás zajímá, jak nahrávky vznikají, tak vězte, že velmi draze. Vybavení nutné pro nahrávky mimo studio musí být velice kvalitní a samotné nahrávání je také velmi pracné. Což ale nebrání mnoha „bláznům“ s mikrofonem běhat mezi tramvajemi, plížit se noční buší nebo čekat v poušti na východ slunce.
Třeba vám při poslechu dojde, jakému zvukovému smogu jsme každý den ve městech vystaveni.