Windsurfing: pro milovníky větru
Windsurfing je větrným tancem, kde parketem je vodní hladina. Může být vášnivým tangem, dynamickým jivem, skákavou polkou, hravým quickstepem i akrobatickým breakdancem. Rytmus i styl je čistě na vás. Plovák, plachta, vítr, voda a vlny mohou být vašimi partnery. Odhodláte se a vyzkoušíte tento sport již letos v létě?
Jim Drake a první windsurf
Tradiční vlnový surfing bez plachty je jedním z nejstarších sportů na světě. Jeho počátky spadají do období před více jak čtyřmi tisíci lety, kdy se domorodci v Polynésii rozhodli brázdit dřevěnými prkny Tichý oceán. Polynésané nazývali tento sport „he’e nalu“, což znamená klouzání po vlnách. Windsurfing (z angl. wind – vítr a surf – příboj) můžeme považovat za jednu z forem tohoto prastarého sportu. Byl objeven až mnohem později, roku 1967 v Kalifornii třemi vynalézavými surfaři – Jimem Drakem, Hoylem Schweitzerem a Newmanem Darbym. Ti si chtěli za každou cenu sjet vlnu, i když ke klasickému surfingu nebyly vhodné podmínky. Jim Drake připevnil k plováku plachtu trojúhelníkového tvaru s ráhnem pro držení. Plachtu a prkno spojil kloubem, který umožňoval její libovolné otáčení všemi směry. Tímto počinem dal za vznik prvnímu windsurfu, jehož základ spočívající v pevném ale zároveň pohyblivém spojení prkna a oplachtění zůstává stejný dodnes.
Větrný rekordman Ač to zní neuvěřitelně, windsurf je větrným rekordmanem – je nejrychlejším plavidlem poháněným větrem na světě! V roce 2008 dosáhla rychlost speciálního windsurfu závodníka Antoina Albeaua devadesát jedna kilometrů v hodině a byl tak překonán dlouhodobý jachtařský rekord katamaránu Yellow Pages Endeavour. Pro srovnání byla celková plocha plachet jachty dvaadvacet metrů čtverečních oproti pěti metrům čtverečním u windsurfu. V jakých materiálech se bere záhadná efektivita dávající windsurfingovému vozítku extrémní rychlost? |
Čekání na vítr je občas jako čekání na Godota…
Windsurfing je ve své podstatě směsice dvou vodních sportů – surfingu a jachtingu – využívající výsledných efektů dvou živlů – vzduchu a vody, kterými jsou vítr a vlny. Pro windurfing je správný směr a rychlost větru nezbytnou podmínkou. Proto se každý windsurfař musí stát také meteorologem amatérem. Pod moderním windsurfingem si lze představit vše od klidného plutí po hladině v příjemném vánku přes rychlostní závody (race) a slalom až po freestylové triky či jízdu v příboji s patnáctimetrovými skoky a dvojitými salty (waveriding). Nebo také sjezd jednadvacet metrů vysoké hrůzostrašné havajské vlny nazývané příznačně jaws (z angl. čelisti) na ostrově Maui, ve kterém jde windsurfařovi o holý život.
Doba zkracování
Před rokem 1995 byly u nás plachty windsurfů vyráběny z klasických jachtařských látek a plováky z laminátových materiálů, které mnozí nadšenci našli u sebe doma na půdě. Jinými slovy nebylo nic a jezdilo se na tom, co si kdo vyrobil. Za posledních dvacet let se i v českém windsurfingovém vybavení mnohé změnilo. Dnes si každý vybere, co mu přesně vyhovuje. Trendy ve tvarech a použitých materiálech nelze generalizovat, jelikož jsou závislé na mnohých limitních faktorech, zejména na fyzické stavbě těla a zkušenostech. Dlouhodobě je znatelná snaha o odlehčení veškerého vybavení pomocí karbonu či kevlaru. Ve tvaru je výrazné celkové zkracování těla surfu, které mu dodává na stabilitě. Rozdílný tvar plachty a plováku je konstruován v závislosti na tom, jestli chce windsurfer drsně prorážet vlny při waveridingu či předvádět freestylové kousky na mírně zvlněné vodní ploše.
Windsurfing na jevišti Jsou chvíle, které člověku vezmou vítr z plachet. A jsou chvíle, kdy nefouká vůbec. A když pak foukne, musí být člověk připraven. To je windsurfing. Potřebuješ plovák a plachtu. A vítr. A vodu. Nic víc, nic míň. Čekáme na vítr… Uvedený úryvek vystihuje děj divadelního představení „Kam vítr tam pláž“, ale zároveň podstatu windsurfingu i života lidí, kteří jsou tomuto sportu oddáni. Větrná hra režiséra Jiřího Havelky se dne 13. 4. 2010 již poněkolikáté prohnala divadlem Ypsilon. Dubnové představení nebylo derniérou, hra v repertoáru divadla setrvává a můžete ji shlédnout i během následujících měsíců. Jedno je jisté – surfařské duši sedí jako ulitá… |
Spoty u nás:
Máchovo jezero
Nechranice
Nové Mlýny
Velké Dářko
Lipno
Rozkoš
Spoty v zahraničí:
Hel (Polsko)
Rujána (Německo)
Tarifa (Španělsko)
Essaouira, Moulay (Maroko)
Isla Margarita (Venezuela)
Jericoacoara (Brazílie)
Ponta Preta (Kapverdy)
Waveriding plachta Neilpryde The Fly
Wave windsurf board Tabou Pocket
Wave windsurf board Tabou Curve