Je požitkem si v knize nejen číst, ale také si jí prohlížet. A v případě fotografické knihy Black Sun dánského autora Sørena Solkæra se jedná o ucelený vizuální zážitek, jenž spojují hlavně dvě slova vztahující se k obsahu a formě – ptáci a minimalismus.


Pták člověka fascinoval od dávných dob – jeho tělesné uzpůsobení k letu mu dává možnosti, kterých člověk sotva může dosáhnout. Fotografa Miroslava Hucka (1934–2013), reportéra Mladého světa a představitele humanistické fotografie, proslavila zejména fotografie Křídla pana Makovičky (1972). Na ní je zachycen muž v postroji s domácky vyrobenými křídly, se kterými se skutečně snažil létat. Přestože jej jeho křídla z bambusových tyčí a plátna skutečně nadnesla, letu ptáků se už více nepřiblížil. Huckova fotografie ale navždy uchovává fascinaci letem i lidskou pošetilost – které je ostatně v určité míře potřeba vždy, když člověk touží překonat určitou normu.

I fotografie Sørena Solkæra uchovávají fascinaci a také překonávají očekávání. Adorují let, migrující hejna ptáků – tedy fenomén pojmenovaný jako „Černé slunce“ vídaný v podzimní dánské krajině. Obrazce stvořené z mnoha jednotlivců, kteří v synchronizaci utváří konzistentní a nerozdělitelný vizuální vír vstříc oblohou, vyznívají na Solkærových fotografiích jako kaligrafické tahy či japonské dřevořezy. Krajina autorova dětství se tak v jeho nejnovější vydané knize stává prostorem, ve kterém poslední dva roky zachycoval tento přírodní jev.

Od celkových pohledů na migrující hejna špačků ponechaná v záběru krajiny se v knize nabízí divákovi také podívaná téměř studijní povahy na několik jednotlivých ptáků zachycených v letu. Na první pohled vyznívají jako nakreslení tužkou, kreslilo je ale světlo – jak je fotografii složením dvou řeckých slov φωτός (fōtos) a γραφή (grafé) vlastní. Selekce fotografií minimalistického stylu a přesto opulentní dynamiky pohybu a kooperace se v knize rozprostírá na čtyři různé typy papíru se soustředěnou orientací právě na fascinující vizuální podoby Černého slunce. Ve vysoce kontrastním provedení fotografie jsou meditativními grafickými prácemi, v barevném zpracování pak vyznívají téměř jako klasická malba.

Søren Solkær (* 1969)
Narodil se v Sønderborgu v Dánsku. Po studiích severské literatury studoval fotografii na pražské FAMU, kterou v roce 1995 dokončil. Přes pětadvacet let se věnuje převážně portrétní fotografii hudebníků a dalších známých osobností. Jeho snímky jsou charakteristické oscilací mezi intimitou a přímostí ve výrazné barevné paletě a filmovém vyznění. Vydal šest fotografických knih, z nichž poslední je kniha Black Sun. Vystavuje po celém světě a jeho fotografie jsou zastoupeny v mnoha sbírkách.


Søren Solkær: Black Sun
Grafické zpracování Rasmus Koch studio
Narayana Press, 2021
24 × 30 cm, 172 s.