Neúplná zpráva z minulého čísla dostala jasnější obrysy. Níže přinášíme portréty šesti umělců, kteří po České republice vytvořili fascinující nadživotní streetartové malby.

Mural Havířov by Seph (Slovensko)
Seph je součástí jedné z nejznámějších slovenských crews jménem Point3Crew. Jako jedna z mála holek se ve světě graffiti a street artu věnuje většinou fotorealismu a jeho komiksovým podobám. Její práce zdobí zdi od Polska až po Nizozemsko. Věnuje se také interiérovému designu, kresbě a malbě. Pro zeď v Havířově si vybrala zobrazení mužské tváře ve třech mimických verzích. Od přemýšlení přes dostání nápadu až po radost z jeho uskutečnění. Lidské tváře v nadživotní velikosti do městského sídlištního prostředí výborně zapadnou, stejně jako světle modrá barva malby v kontrastu s šedí paneláků okolo.

Mural Brno by Mr. Zero (Maďarsko)
Mr. Zero je jeden z mála Maďarů, kteří se se svým aerosolovým uměním dostali až do Anglie, Walesu, Řecka nebo Portugalska. Jako člen Colored Effects Crew je parťákem Fat Heat a Break One. Skupina se jako první z maďarských urban art umělců prezentovala i v Národní galerii v Budapešti. Trabant od Mr. Zero zdobí zeď parkovacího domu a svou barevností dává budově z betonu a skla plné moderních aut nový charakter. Inspiraci čerpal z návratu k retru a v oživení této východoněmecké legendy jako potenciálního typu pro Hot Rody budoucnosti.

Mural Praha-Vltavská by LazyBastard (Česká republika)
LazyBastard je novou ikonou českého komiksu. Kreslí, čmárá, pomalovává bary, ilustruje knížky a časák Euro. Jeho zeď je reakcí na každodenní situace v tramvaji. Na místě, kde se setkávají vlaky, přijíždějící ze všech světových stran, oživil jeden vagón postavičkami ze svých oblíbených filmů. Prostor u metra Vltavská tvoří zeď s členitým betonovým profilem. „Bylo to poprvé, co jsem zkoušel na něco takovýho malovat. Vůbec to není legrace, ještě když do toho chcete vložit detaily tváří a náladu jednotlivých postav,“ řekl LazyBastard.

Mural Praha-Palmovka by FatHeat (Maďarsko)
Fat Heat je dalším členem legendárního Colored Effects Crew. Jako leader této sestavy se podílel kromě streetartových festivalů v Londýně, Wrocławi a Bratislavě také na obrovských zdech v Aténách nebo Portu či Dublinu. Jeho výjev poklidného města z pohledu nad střechami historických budov zachycuje pár bot přehozených přes lampu. Reakce na okolní prostředí Palmovky? Možná se jedná o spojení s americkým zvykem přehodit tenisky přes elektrické vedení na památku oběti války gangů.

Tyhle a mnohé další velkoplošné malby situované do siluety lahve můžete vidět v Praze a dalších městech České republiky. Jako součást projektu, ve kterém Gambrinus Excelent podpořil mladé umělce, aby realizovali svoje malby na neobyčejných místech ve veřejném prostoru. Které z nich se vám líbí nejvíc a co vás na nich baví?