Jestli si myslíte, že víte, jak vypadá, když někdo řádí jako černá ruka, tak nevíte nic. Tedy aspoň do chvíle, než zhlédnete představení Bruncvík a lev v divadle Minor. Klidně s sebou vezměte ratolesti, ale pobavíte se i bez nich.

Virvál
Měla jsem za to, že už mě jen tak něco nerozhodí. Natožpak dětské představení! Doporučení od „dospěláků“, kteří už Bruncvíka viděli a neváhají jít znovu, mě ale donutila se jít taky podívat. Do hlediště jsem usedla zcela bez očekávání a připadala si bez dětského doprovodu trochu nepatřičně. Jakmile ale zaburácely z pódia první tóny vyluzované tříčlennou kapelou, ústa se mi roztáhla „do rohlíku“ a zůstala tak snad až do rána následujícího dne. A jak vlastně vypadal ten virvál?

Po úvodní písničce se na jeviště vřítil charismatický Filip Jevič a loutce Bruncvíka vdechl takovou životní energii, že to ten kousek dřeva div nerozštíplo. Spolu s Kristýnou Pangrácovou-Frankovou a Ilonou Semrádovou odvyprávěli pověst o tom, kterak bájný rytíř z velké dálky Čechům do znaku lva přivedl. Používali k tomu loutky dřevěné, hadrové či klasické maňásky a vodili je za špagátky, posílali je po kolejničce, odpalovali z nich rachejtle, nebo jim dokonce ustřelovali hlavičky.

Gagy a hudební výchova
Dalo by se soudit, že kombinací výše zmíněných prvků vznikne cirkusová laciná šou. Jenže toto hodinové představení k lidové líbivosti neklesne ani na minutu. Herci svým vlastním hraním a fyzickou přítomností vtipně doplňují dobrodružství loutek a chrlí jeden gag za druhým. Mnohé byly jistě dílem improvizace a pár narážek ocenilo spíš dospělé publikum a ti bystřejší či starší děti. Když je například řeč o Karlově mostu, hraje k tomu kapela rockovou variaci na hlavní téma Smetanovy Vltavy. V úplném závěru hry jsem zase zaslechla „zamaskovaný“ kousek naší hymny. Hodnocení očima učitelky hudební výchovy proto: na výbornou.

Přes slzy smíchu jsem se neubránila dojetí, a to dokonce dvakrát. Poprvé když Filip Jevič obcházel celé hlediště s maličkým Bruncvíkem a lvem v koši létajícího balónu a máchal tou svítící papírovou koulí dětem nad nataženýma ručkama. V sále byla cítit čirá radost, což se už dnes moc nevidí. Podruhé mě dostali malí nezbedové, kteří se z prvních řad osmělili a závěrečné scény představení sledovali s otevřenými pusami z bezprostřední blízkosti herců a jejich dřevěných pomocníků. Naprostá fascinace dokonalými loutkami byla na rozzářených obličejích evidentní a úplně stejně se tvářily houfy dětí, které se po závěrečném potlesku nahrnuly k pódiu. Na rampu totiž divadelníci vyskládali všechny ošpagátované hvězdy podvečera a mladí diváci se samozřejmě nemohli vynadívat. Musím uznat, že jsem byla taky zvědavá a některé kousky mě obzvlášť překvapily svou rafinovaností.

Cesty a ceny
Stejně jako hrdina putuje dalekými končinami, i hra o Bruncvíkovi se dostala až za moře. V roce 2009 byla uváděna hned ve dvou městech v USA, Washingtou a New Yorku. V roce 2008 získala na 27. ročníku festivalu Skupova Plzeň ocenění za mužský herecký výkon, hudbu, výpravu a autorsko-dramaturgickou koncepci. Je vidět, že nadšeni nejsou jen mladí diváci, ale i odborná veřejnost. Koneckonců, udělejte si obrázek sami. Bruncvík se prohání po prknech divadla Minor každý měsíc, nejbližší dvě představení se chystají na 5. března a 16. dubna vždy od 18 hodin.

Bruncvík a lev, divadlo Minor
55 minut, určeno divákům od 7 let
režie a scéna Jan Jirků
hrají Kristýna Pangrácová-Franková nebo Kateřina Tichá, Ilona Semrádová a Filip Jevič
so 5. 3., so 16. 4. 15:00 a 18:00