Jsem introvert a poznávání nových lidí je pro mě vždy velkou výzvou. Ale umím vylézt ze své bubliny a jít na rande. Když to ještě někdo popíše jako divadelní experiment na základě psychologického výzkumu, jsem ALL IN.

Co jsem očekávala
Bylo jasně řečeno, že jde o rande s někým z Divadla Husa na provázku. Každá dvojice u jednoho stolu, drink a sada otázek podle vědeckých výzkumů fungující tím správným způsobem. Byla jsem zvědavá jednak na to, kdo se do toho za Provázek pustí, jestli bude naproti mně herec hrát někoho, kdo přišel na rande, nebo tam bude sám za sebe. Také, co se očekává od nás, jestli hrát s nimi, říkat na všechno pravdu? No, napadalo mě mnoho variant. Aby to bylo ještě komplikovanější, schválně jsem přišla se svým dobrým kamarádem, který by na rande rád šel s nějakým sympatickým mužem. Zajímalo mne, jak se k tomu postaví organizátoři.

Co se událo
Stolečky s nachystanými čísly ve tvaru srdíček, drink, příjemné prostředí dvora Divadla Husa na provázku. Po chvíli vyšla skupinka statečných z divadla. Vlastně nebylo podstatné, kdo to konkrétně byl, protože po pár vteřinách si k mému kamarádovi sedla slečna a ke mně paní. A my zamrzli, poněvadž v tu chvíli nám byla naprosto jasné, že tohle žádné rande nebude. Tedy pokud si na to nebudeme prostě hrát. A upřímně, nemám nic proti přátelskému popovídání s velmi sympatickou Evou Yildizovou, ale to bych dorazila na akci Hej pojďme pokecat a poznat se s někým z Provázku. Avšak přišla jsem na akci zvanou Brave new date, ke které psali: „Deset stolů o dvou židlích a přesném počtu nečekaně osobních otázek, po jejichž zodpovězení se do sebe náhodné páry zaručeně zamilují. Tedy… podle vědců. Na jedné straně člověk z Provázku a proti němu…? Třeba právě vy. Hra, sociální experiment, a především zážitek ze setkání a hlubokého rozhovoru s neznámým druhým. Účast, drink i motýli v břiše zdarma.“ (Divadlo Husa na provázku, 2021)
Kolem mě se většinou rozdělili tak, že si k mužům posedali ženy, k ženám muži, ale usuzuji tak až zpětně podle nějakých fotek a nevím to určitě. Třeba se někomu opravdu povedlo něco jako vzdálené rande, možné to je. Zeptala jsem se Evy Yildizové, jak tenhle projekt vznikl a co od toho čekali. Eva mi řekla, že to vlastně mělo být takové přátelské pozvání lidí k osobnímu seznámení s osazenstvem divadla. Měli se pak cítit více vítáni a rádi se tam vracet. OK, pěkná myšlenka, ale špatná reklama.
Nachystané otázky, které jsou opravdu součástí vědeckého výzkumu a mají dané pořadí, aby fungovaly, jsme prošly tak čtyři. Byly tam spíše na pomoc, když už by došla témata k hovoru. Popovídaly jsme si jako dobré známé, bylo to příjemné. Můj kamarád se od slečny dozvěděl, že mají spoustu společných známých, docela se i zasmál, ale odcházeli jsme trochu zklamaní.

Jak bych na to šla já
Kritizovat je jednoduché, takže se pokusím nahodit, jak bych takový divadelní experiment spáchala já. Za prvé, měla bych určitě v záloze více lidí. Nemohu zařídit, aby byla každá sexuální orientace zastoupena, ale určitě bych nad tím alespoň přemýšlela. Proč se nezávazně nezeptat při registraci? A připravit na to herce.
Pro zajímavost, dostala jsem tyto čtyři otázky: 1. Co je tvoje nejhorší vzpomínka? 2. Jaký máš pocit ze vztahu se svou matkou? 3. Vyjmenuj tři věci, které si myslíš, že máte s partnerem společné. 4. Co je důležité, aby o tobě partner věděl? Celý experiment je založen na třiceti šesti otázkách rozdělených do tří sekcí, na jednu sekci je vyhrazeno patnáct minut. My jsme u stolu začaly druhou částí, přešly do první a skončily u třetí. Tedy za druhé, pojďme ten vědecký postup dodržet, ať můžeme hodnotit. Proč ho jinak zařazovat?
A za třetí, dopřála bych návštěvníkům to rande, i když by bylo víceméně hrané. Právě ta hra tomu přece mohla a měla dát ještě další rozměr. Pokud už by tak nezáleželo na těch otázkách, herci se mohli klidně střídat, hádat se o někoho, trochu to nadsadit, prostě dát těm několika lidem na chvíli pocit, že jsou výjimeční. Když se z akce vytratí hra, není přece vůbec důvod být v divadle.

Brave new date
Divadlo Husa na provázku (Zelný trh 9, Brno)
Akce se konala 11. 9. 2021