Divadlo on-line je splněný sen. Nemusím nikam jít, řešit datum, oblečení, vstupenky, doprovod a včasný příchod. Záznam si můžu zastavovat, pustit několikrát za sebou. Server Dramox má ohromný potenciál, k jehož naplnění se zatím ani neblíží. Od počátku totiž čelí špatným rozhodnutím svých zakladatelů a zavádějící prezentaci.


Dramox byl spuštěn předčasně, nehotový. Nekonečné technické problémy se ani po několika týdnech nelepší. Neprofesionální propagace Dramoxu v médiích, stejně jako zastaralý design nové uživatele nepřitáhnou. Vše mohla zachránit dramaturgie, kdyby ovšem nezůstala až na posledním místě. Zoufale malá nabídka při startu projektu a jen velmi pomalé přibývání nových inscenací agónii jen prodlužuje.

Divadlo on-line je splněný sen. Nemusím čekat na přestávku, abych divadlo opustil/a, pokud mi zpracování nevyhovuje, změním svůj výběr hned. Vše je snadnější a levnější než realita. Ale pozor, to je chyták. Skutečné divadlo nelze vidět ze záznamu. On-line divadlo neexistuje, pouze videozáznam divadla, nic víc. Filmový detail diváka přímo navádí, kam se má dívat, kam svoji pozornost obracet. Režisér vloží do inscenace řadu záměrů, které jsou zaranžovány jako celek a které nelze objektivem kamery zachytit ve vší trojrozměrnosti. Dramox není divadlo, film ani televize. Je to nové médium, archiv, výuková pomůcka. Pány zakladatele tímto prosím, aby nevydávali Dramox za divadlo a s příspěvkem v řádu několika málo tisíců korun neprezentovali Dramox jako pokus o zachraňování divadel v Česku.

Počáteční nadšení zmizelo
Zájem o médium podobného typu je sice v naší společnosti enormní, ovšem streamovací služba Dramox znamená zatím jen velké zklamání. V současné podobě stačí divákům zaplatit jeden měsíční poplatek, podívat se na něco málo z oblasti svého zájmu a následně předplatné zrušit. Nedokážou totiž v placeném režimu několik dalších týdnů a měsíců čekat, až se objeví ony slibované „edukativní pořady“, rozhovory, zahraniční inscenace nebo alespoň novější kousky z českých divadel. Dramox má však průkopnické zásluhy. Do podobného projektu se u nás nikdo nepustil. Jeho vývoj je a bude náročný a vhledem k promarněné počáteční šanci se mu v tomto nastavení možná přežít nepodaří. Razí cestu dalším podobným projektům, které se mohou z chyb svých předchůdců poučit.

Zázraky jsou a budou
Aby nebyl nakonec Dramox pro divadelníky jen medvědí službou, musel by od základu přehodnotit svoje fungování. Někdo tomu šanci dá, někdo se odhlásí. Někdo má pochopení pro počáteční porodní bolesti a věří, že Dramox nakonec předčí všechna očekávání. Chci věřit, že se za několik měsíců stane ten zázrak a Dramox začne plnit svoji funkci – uživatele k divadlu přitahovat, nikoli je od jeho sledování odrazovat.