Od 24. února do 2. března 2010 proběhne na šesti pražských scénách osmý ročník festivalu MALÁ INVENTURA, přehlídka současné scénické tvorby v oblastech tanec, pohybové, autorské či experimentální divadlo, pantomima atd.

Zatímco loňská inventura hledala pro divadlo nové balení, letošní jde na kost – nabídne, jak napovídá podtitul, výživný divadelní nářez nového divadla. Letošní ročník bude hostovat v šesti pražských divadelních domech: ALFRED VE DVOŘE, ALT@ - HALA 30, ARCHA, MEETFACTORY, PONEC a ROXY/NoD. Organizátorem festivalu je o. s. NOVÁ SÍŤ ve spolupráci s uvedenými scénami a o. s. NABLÍZKO.

Festival proběhne v sedmi dnech a přinese sedmnáct českých a nově i sedm zahraničních představení. Představí se výběh toho nejlepšího za rok 2009 v oblasti nového divadla – jednak z dramaturgie Nové sítě na rok 2010, jednak z produkčních počinů spolupracujících divadel. V sekci Bílá vrána bude uvedeno tanečně-pohybové představení choreografky Mirky Eliášové Until I Find It, které také obdrželo nominace na festival Česká taneční platforma 2010.

Divadlo Ponec uvede v rámci Malé inventury dvě díla, která vznikla v jeho koprodukci a navíc také inscenaci rumunské choreografky Ioany Mony Popovici The Amnesic Days of the Polar Nights, která vznikla na brněnské JAMU.

Festivalový nářez začne v Ponci v pátek 26. února od 20 hod, kdy se představí Anna Polívková a skupina VerTeDance s tanečně-pantomimickým představením Případy doktora Toureta. Inscenace inspirovaná knihou slavného neurologa Olivera Sachse poskytuje na scéně prostor pro nejrůznější lidské charaktery, které žijí svůj osamělý život ve vnitřním světě a touží po tom, aby se mohly realizovat. Pan Padlý, Paní Vltavská, baletka, Slečinka a další postavy řeší zásadní otázku: Lze se prostřednictvím tance a pohybu oprostit od věcí, které nás spoutávají? „Volnou inspirací mi byla kniha neurologa Olivera Sackse Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem. Líčí fascinující příběhy lidí, jimž se východiskem z problémů stávají různé formy tvorby, často i tanec…,“ říká režisérka inscenace Anna Polívková a spoluautorky ze skupiny VerTeDance k tomu doplňují: „V tomto divadelně-pohybovém díle pátráme po tom, co znamená tanec. Pro někoho může být osvobozujícím prostředkem, který přinese uvolnění a katarzi, pro jiného může být cestou, jak uniknout realitě.“

Na odlišnou atmosféru naladí diváky dvě choreografky Jana Hudečková a Marta Trpišovská svou taneční choreografií Exkurze s Helgou. V rámci festivalu bude jejich nejnovější inscenace vyprávějící o různých podobách krásy v současné společnosti uvedena v sobotu 27. února od 16 hod.V této inscenaci si klademe otázku po pomíjivosti i stálosti krásy, zajímají nás estetické archetypy, ideály a společenské konvence, které se promítají do našeho životního stylu, filosofie a pohledu na svět. Choreografie je vlastně taková mozaika obrazů o různých podobách krásy v současné společnosti.doplňují autorky.

autor: Jana Bohutínská