Inventura bude všude
Malá inventura: 18 nejlepších inscenací za rok 2010, 3 workshopy, 2 prezentace souborů a těch, co jim pomáhají, a 1 soutěž s dírou uprostřed.
Člověk člověku partnerem
Téma vztahu dvou lidí, muže a ženy, se táhne jako Ariadnina nit celým festivalem. Zahájením pochodu labyrintem lidských vášní je představení Zde jsem člověkem. Pod vedením režiséra Jiřího Havelky vznikla hudební moralita, tvořená písněmi britské skupiny Tiger Lillies, ve kterých se nechávají volně inspirovat středověkým románem Fraçoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel. Na cestě potkáme i ženu a muže hrající na akordeon a jak se dialog mezi Terezou Benešovou a Draganem Stojčevskim s názvem Já tady, ty tam postupně rozvíjí, vtahuje do sebe světlo a prostor. Z komunikace dvou lidí se stane rozhovor všech složek představení – hudebníků s vlastními nástroji, světla a hudby, světla a prostoru. Obávaným Minotaurem festivalu je inscenace Casablanca therapy, která vznikla jako součást mezinárodního projektu DNA (Development of New Art) v produkci o. s. Nová síť. Slovinský režisér Bojan Jablanovec nám ukáže svět lidí, kteří v touze být milováni hledají nové a nové způsoby, které se však vyvíjejí ve směšné a absurdní pokusy. Jedním z nich jsou dotyky diváků – potlesk už nestačí, oni chtějí bezprostřední projev lásky a obdivu. Důkazem, že v labyrintu lidské duše nakonec zůstane člověk sám, poslouží představení Nod Quijote v režii Jana Nebeského. V konfrontaci s cyklem grafických listů na téma Don Quijote Bohuslava Reynka vzniklo dílo, které dokazuje, že „každé šílenství ještě nutně neznamená pro člověka zlo“.
Nejen pasivní divák
Pro tvořivé návštěvníky festivalová produkce nabízí tři workshopy. První z nich je zaměřený na mluvený projev. Je určen nejen hercům, ale rovněž lidem ze širokého okruhu zaměstnání od manažerů po zdravotníky. Méně technicky zaměřený bude fotografický kurz, v němž bude účastníkům nabídnut pohled odlišný od zjednodušujícího vnímání fotografie jako zhotovení obrazového artefaktu. Pro zájemce o kritické myšlení o divadle je zde workshop, který poskytne hlubší pohled do publicistické reflexe divadla.
Je chvályhodné, že se festival čím dál víc snaží podpořit umělce. Produkce Malé inventury připravila hned dvě setkání takového druhu. Při jednom z nich se představí organizace a projekty na podporu nezávislého umění. Na oplátku je zde seznamka projektů, jednotlivců a prostorů, kteří hledají zdroje pro svou tvorbu.
Každý rok se v rámci festivalu koná neotřelá soutěž. Letos se bude vybírat nejlepší fotografie vyfocená skrze bílou díru uprostřed katalogu. Zájemci nechť své počiny umístí na facebookové stránky Malé inventury a hodnotit se bude pomocí všem známého tlačítka To se mi líbí.
MALÁ INVENTURA
22.–27. 2. 2011
www.malainventura.cz