Na osmi vybraných místech v Praze právě probíhá, nebo už spíše vrcholí, již šestnáctý ročník nejstaršího divadelního festivalu v angličtině Prague Fringe.

Devět dnů končících třetím červnem nabízí největší divadelní festival v rámci kontinentální Evropy Prague Fringe. Festival vznikl v roce 2002 a každoročně přináší do centra metropole směs divadla, vtipu, hudby, tance, mluveného slova i kabaretu. Každý závěr května přináší do historického jádra města Prague Fringe přes 200 repríz 40 různých představení v nejrozličnější denní době. Letos se vše odehrává v divadlech, ale i na menších scénách. Ožívají prkna A Studia Rubín, Café Baru 3+1, Café Clubu Míšeňská, Malostranské besedy a nebo divadel Inspirace a Kampa. Navštívit můžete i La Loca Music Bar & Lounge nebo Golden Key. Velkým přínosem festivalu je, že inscenace jsou v angličtině, takže ji skrze jednotlivá představení skvěle procvičíte. Vybrat si ale můžete i z nonverbálních inscenací. Na webových stránkách www.fringe.cz najdete přehledný program inscenací, který bere ohled i na úroveň anglického jazyka. Program obsahuje informace o jazykové náročnosti a nikoho tak nenechá zčervenat před přítelem, když se vás zeptá, o čem že to bylo.

Jednotlivá představení odkrývají nejrůznější společenská témata. Proč by se někdo zapojoval do záštiplné války s „feminacistkami”? Zhlédněte Redpill – příběh o mladíkovi, jenž se ponoří do temných hlubin internetu – a třeba to zjistíte.

Nebo je libo něco více politického? Vyberte si Protest – inscenaci o společnosti, která špehuje své občany, a o tenké hranici mezi svolením a vinou a mezi komedií a děsem.

Ať už je to nějaká úchylka, nebo tajná láska, všichni ve skříni schováváme nějaké tajemství. Nebo vy ne? Johnny Darlin představuje svá tajemství spolu s pracemi LGBTQ básníků a povídkářů. Zároveň se ptá: „Jak složité je se konečně přiznat ke své orientaci?“

Až vám vyhládne, můžete se zastavit i na speciální brunch, ale v rámci festivalu nebude jen tak ledajaký. Bude to Frunch připravený šéfkuchařem Radimem Gerlichem a dát si ho můžete během celého konání festival v La Loca Bar & Lounge v Mosaic House. Do brzkého rána pak zůstává otevřený pro diváky, vystupující i personál Fringe Club. Tak už máte lístky na vybraná představení? º


Prague Fringe
Praha (různá místa)
25. 5.—3. 6.autor: Alexandra Třešňová