Divadelní soubor Kabaret Caligula již několikrát ukázal, že znázorňování sexu, násilí a obscénností na jevišti mu není cizí. Jejich staronová inscenace Zkáza vesmírné lodi Libido rozhodně z této tradice nevybočuje.

Sex o páté

Soulož mezi jedinci opačného pohlaví byla na základě učení proroka Romula tabuizována. Jediný všeobecně uznávaný styk je koitus o páté s plechovými sexboty. S tím chce ale skoncovat sám velký prorok, který se po tisíci letech probouzí – přijíždí na scénu v gigantickém penisu, v němž byl zamražen, aby obnovil přirozený mezilidský pohlavní styk. K tomu mu mají pomoci Šišáci, tajemná stvoření z nepřátelské planety Šiška, kteří pomocí svých dráždivých končetin údajně dokáží uspokojit i frigidní stařenku. O Romulově plánu „Šišák do každé rodiny“ se na vládním vesmírném křižníku Libido vedou dlouhé spory a triumvirové říše se prostřednictvím televizních přenosů snaží udržet sexuální život obyvatel Země pod kontrolou. Šišákům se však podaří Romula obelstít. Zneužívají jeho důvěry a nechávají nenáviděnou planetu Zemi vybuchnout. Pohony Libida se následně zastavují a Romulus s triumvirkou Erektrou prchají na Planetu kytek, kde se mohou nezřízeně oddávat sexu.

Dekadentní disko zábava

Celá hra je postavena na základech klišé sci-fi žánru a ve scénáři naleznete spoustu odkazů na ty nejohranější vtipy, co za posledních pár desetiletí proběhly kultovními filmy. Právě tyto béčkové hlášky, které jsou vloženy do úst avantgardně vykresleným postavám hlavních hrdinů, dělají z představení neuvěřitelně legrační podívanou plnou vtipných poznámek a kritických referencí na moderní zábavní průmysl.

Příběhem se také prolínají krátké video prvky (propagandistické shoty, televizní přenosy, rozhovory atd.), které výborně dokreslují futuristickou vizi života jako jednu velkou reality show. Zbrusu nově vytvořená jevištní scéna ve tvaru vagíny pak připomíná spíše televizní studio než interiér kosmické lodi. Kabaret Caligula si pro diváky připravil hned několik „předělávek“ osmdesátkových hitů Abby nebo Bonnie M, jejichž texty a podání dodávají celé hře absurdní disko nádech.

Na závěr bych snad jen vzkázala členům souboru, že opakování je matka moudrosti a že by nastudování textu měli věnovat více času. Je totiž velká škoda, že si tak brilantně dekadentní scénář příliš nepamatují.

Zkáza vesmírné lodi Libido
Palác Akropolis
Kubelíkova 1548/27, Praha 3
21. 3. a 23. 3. 20:00