Co se stane, když jedno tělo má více obyvatel?

Při představení Twin Houses belgického divadelního souboru Mossoux Bonté se odehrálo drama podobné námětům povídek Dostojevského o rozdvojené osobnosti. Herečka Nicole Mossoux vedla nekonečný zápas s pěti loutkami. Ty však byly součástí jejího těla, takže souboj probíhal v podobě děsivého a zároveň komického monologu. Jako kdyby se démoni, které držíme pod zámkem daleko v podvědomí, najednou zhmotnili a začali vyžadovat právo na život. Co však po nás chtějí? Skoro nic – jen využívat našeho těla k existenci.

V představení, které se skládalo z krátkých jednoduchých příběhů, se loutky objevovaly a zas se nořily do tmy. Mnohdy ani nebylo jasné, zda hraje loutka nebo je to samotná herečka. Díky zajímavému připevnění hlavy loutky na rameno herečky vznikla dokonalá iluze, že se jedná o dva lidi, o jakási siamská dvojčata. Nicole Mossoux se podařilo rozdělit mezi všechny role, a tak mnohdy nebylo jasné, zda ovládá loutky ona nebo je jimi ovládána. Tato ambivalence byla zdůrazněná líčením herečky, díky kterému byla podobná svých společníkům na scéně. Nakonec po odchodu loutkám zpívala labutí píseň rozdvojených pohybů, jako kdyby tam pořád místo jednoho byli dva.

Belgičtí Nicole Mossoux a Patrick Bonté spolu tvoří od roku 1985. Jejich cílem je propojit médium divadla s tancem. Při představeních kladou velký důraz na soustředění účinkujících, díky čemuž se jim daří vytvořit nezaměnitelnou atmosféru, která se bezprostředně dotýká diváků a jejich pocitů. Během svého působení vytvořil soubor Mossoux Bonté tři filmy a dvacet dvě představení.