Velké akce s bohatou nabídkou zajímavého programu mi jen dokazují, kam až sahá má neschopnost rozhodnutí. Vybrat jsem si nemohla ani v rámci Letní Letné 2012. Jako vhodné rozhodnutí se ukázalo věřit pořadatelům a vyrazit rovnou na zahajovací show. Je pravděpodobné, že v ní uvidíte to nejlepší, to, co naláká na další program. Lacrimae tuto tezi více než potvrdilo.

Vítejte ve světě nového cirkusu a divadla. Letní Letná je festival, který Prahu konečně přesvědčil, že za nádhernými silnými uměleckými zážitky je možné a vhodné chodit do cirkusového šapitó. Letošní ročník nebyl rozhodně výjimkou a překypoval nádhernými představeními pro všechny diváky. Zahájil ho mezinárodní kabaret Lacrimae.

Představení neboli kabaret nápadů na téma risk je výsledkem unikátní spolupráce, na které se podíleli umělci ze Švédska, Francie a Česka. Společná show Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirku La Putyka dokáže všechno – pobavit a rozesmát, zatáhnout diváky do děje, nadchnout je, vyděsit i donutit zůstat zírat s otevřenými ústy.

V Lacrimae se objevují křehké dívky bez jištění, vznášející se pod střechou šapitó. Umělec s ochrnutýma nohama, který s partnerkou předvádí virtuózní balanční akrobacii. Houslista, jenž hraje postavený na povoleném laně, ale i legrační přiopilá krotitelka všeho živého se správnou kolotočářskou blonďatou parukou a flitrovými šaty. Akrobatické kousky jsou v Lacrimae podané s divadelním šarmem – artistka například šplhá po žebříku, který se pod jejíma nohama neustále rozplétá. Pletení je ostatně motivem, který prochází celou show v podobě různě se objevujících panenek, které se stávají součástí dechberoucí choreografie. Naprosto pozoruhodný je živý hudební doprovod tvořený třemi až pěti muzikanty. Kdybych je neviděla, tipovala bych na autora hudby pár počítačových programů a menší orchestr. Také uvidíte wrestling s plyšovým medvědem. Několikrát se objeví dokonce netradiční striptýz či rovnou nazí herci. S jistotou se však dá říci, že nahota zde působí zcela patřičně.

Co dodat? Jen doporučit. Lacrimae ve mně probudilo staré a pozapomenuté pocity dětského štěstí z první návštěvy cirkusu – čirou, ničím nezkreslenou radost. Z kabaretní mozaiky nakonec vzniknou tři oddělená představení, která budou mít premiéru v Marseille v roce 2013, a samozřejmě se na ně můžete těšit i na příští Letní Letné v roce 2013. Pokud vás už jen popis toho, co lidé dokážou, mírně nadzvedl z gauče, vyrazte třeba do Cirqueonu – pražského centra pro nový cirkus. Třeba za rok už taky ledabyle skočíte salto na laně..

Lacrimae
kabaret
Švédsko – Česká republika – Francie
Letní Letná 2012