Splést se může každý. Ovšem omluvit se, a navíc tak, aby to chytlo u srdce, to dokáže málokdo. Třeba Pavel Kohout spolu s hudebním doprovodem Miloše Černého a herecké podpory Ondřeje Kavana.

Omyly Pavla Kohouta z dob jeho mladicky nadšeného komunistického světonázoru jistě netřeba rozebírat. V divadle Viola na jaře vzniklo představení, které mnohé jeho motivy chování a labyrint úvah odkrývá. Stalo se tak u příležitosti křtu Kohoutovy knihy nesoucí stejný název jako komponovaný večer sám, tedy Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem.

Kohoutovy peripetie jsou pestré a dávají nahlížet průřez nejen jeho vlastním životem, ale celými novodobými dějinami naší kotliny v trochu jiném světle. Ve světle, které probarvuje i obvykle šedá či černobílá místa z hodin dějepisu. Ostatně nedokážu si představit poutavější suplování výkladu než právě tuto hodinu a půl.

Pane Kohoute, jaké období vnímáte jako nejmilejší?
Dnešek. Ale každej den dneska! (smích) Protože já už trochu přesluhuji, takže jsem rád, že to takhle ještě běží. Nové představení si moc užívám a musím podotknout, že je to zásluha těch dvou hochů. To oni to celé vymysleli, já dodal jen tělo. A také jsem se postaral o výbor a uspořádání textů, protože jsem chtěl, aby vznikla taková cesta kolem života za 80 minut.

Pavel Kohout: Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem
divadlo Viola
Národní třída 7, Praha 1
pá 11. 11. 20:00
250 Kč
Soubor textů a písní z představení vychází na CD Sorry (možno zakoupit v divadle Viola)